İslam fıkhında revatib sünnetler
Rawatib sunnah in fiqh el-Islam
- Tez No: 583669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Müslümanın günlük ibadet hayatının en önemli kısmını beş vakit namaz teşkil eder. Bu farz namazlar Kur'an-ı Kerim ile sabittir. Bunlara ek olarak pek çok rivayetle günümüze kadar gelen farz namazlarla irtibatlı ve onlara tâbî olarak eda edilen sünnet namazlar da vardır ki bunlara revatib sünnetler denir. Bu sünnet namazların mahiyeti, rekat sayısı, kılınış şekli ya da vakitleri hakkında mezhepler arasında bir takım ihtilaflar vardır. Bu ihtilafların sebebi kimi zaman rivayetlerdeki teâruzdan kimi zaman da mezheplerin fıkıh usullerindeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Biz bu çalışmamızda genel olarak fıkıh ilminde sünnet ve nafile kavramlarının karşıladığı manaları açıklamaya, genel çerçevede nafile namazlarla ilgili konuları, özel çerçevede de revatib sünnetlerle alakalı hükümleri dört mezhebe göre işlemeye çalıştık. Bu araştırmada bize yardımcı olacak usul, hadis ve fıkıh kaynaklarından azami derecede istifade etmeye gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
Offering prayers five times in a day constitutes the most important part of a Muslim's worship practises. Those fard prayers are stated by Quran. In addition to those, there are many sunnah prayers which reached us today by many hadith transmissions. Those prayers are also related to fard prayers and being offered dependent on fard prayers which called“Rawatib Sunnah”. There are divergences in those rawatib sunnah prayers about form of it and count of rakats or timing between madhabs. Reasons of diffrences in opinions are sometimes due to contrasts in transmissions or diffrences of madhabs in understanding of Usul al-fiqh. In this study, we tried to clarify meanings of sunnah and nafl prayers according to fiqh and research about subjects which related to nafl prayers generally and rules of rawatib prayers specifically according to four madhabs. We watched over utmost to avail from usul and hadith and fiqh books which are related to our subject.