Psikoloji ve mühendislik bölümü öğrencilerinde şiddet tutumunun karşılaştırılması
Comparison of violence-related attitudes of university students in the departments of psychology and engineering
- Tez No: 583731
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde şiddet tutumunun incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmada, şiddete yönelik tutumlar ile sabır özelliğinin arasındaki ilişki psikoloji ve mühendislik öğrencilerinde incelenmiştir. Araştırmaya katılmayı onaylayan üniversite öğrencilerine Üniversite Öğrencilerinde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği, Sabır Ölçeği ve Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin cinsiyetine ve eğitim aldıkları bölüme göre şiddete yönelik tutumları ve sabır düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, şiddete yönelik tutum alt boyutlarından şiddeti onaylama alt boyutunun erkek öğrencilerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bölümlere göre, mühendislik bölümü öğrencilerinin şiddeti onaylama alt boyut puan ortalamalarının psikoloji bölümü öğrencilerine göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Psikoloji ve mühendislik öğrencilerinin şiddete yönelik tutumları ve sabır düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, psikoloji öğrencilerinin sabır ve şiddete yönelik tutumları arasında negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Mühendislik öğrencilerinde, sabır ve şiddete yönelik tutum alt boyutları arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Yordayıcı ilişki bulgularına göre, öğrencilerin şiddetin farklı boyutları alt boyutunun puanlarının düşük olması sabır düzeyi puanlarının yüksek oluşunu anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, dünya çapında araştırılan bir konu olan üniversite öğrencilerinde ve kampüslerde şiddet olgusunun öğrencilerin eğitim gördükleri bölüme ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. İleri çalışmalarda, şiddete yönelik tutum ve risk faktörlerine ilişkin farklı bölümlerde eğitim gören üniversite öğrencileriyle araştırmaların tekrarlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate violent attitudes in university students. In the study, the relationship between the attitudes towards violence and patience was examined in psychology and engineering students. The University Students' Attitude Scale about Violence, the Patience Scale and the Attitude Scale for Violence were applied to university students who approved to participate the study. The attitudes related to violence and patience levels of the university students were examined and compared according to the gender and the department. According to the findings obtained from the study, it was found that approving subscale was found to be higher in male students than females. In addition, according to departments, it was found that the mean scores of the students in the engineering department were higher than the students of the psychology department in the subscale of approving violence. When the relationship between psychology and engineering students 'attitudes towards violence and the levels of patience were examined, it was found that there was a negative relationship between psychology students' attitude towards patience and violence. There was no significant correlation between patience and attitude towards violence. According to the predictive relationship findings, the low scores of the students' different dimensions about violence subscale significantly explained the higher levels of patience level scores. According to the findings of the study, it has been found that the phenomenon of violence in university students and campuses, which is a widely-studied subject worldwide, varies according to the department and gender. In further studies, it can be thought that studies can be repeated with university students studying in different departments about attitudes towards violence and risk factors.