Romantik ilişkilerde bağışlamanın aşk biçimlerine göre yordanması
Predicting forgiveness in romantic relationships according to love styles
  1. Tez No: 583746
  2. Yazar: ELİFNUR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerindeki bağışlama davranışları ile aşk biçimleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bunun yanı sıra, bağışlama davranışlarının ve aşk biçimlerinin cinsiyete göre değişip değişmediğine de bakılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da bir devlet üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenimine devam eden 428 (305 kadın, 123 erkek) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği: Kısa Form, Suça İlişkin Kişilerarası Güdüler Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni aşk biçimleri; bağımlı değişkeni ise romantik ilişkilerdeki bağışlama davranışlarıdır. Aşk biçimlerinin üniversite öğrencilerinin bağışlama davranışlarını yordama gücünü belirlemede çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Öğrencilerin aşk biçimlerinin ve bağışlama davranışlarının cinsiyete göre değişip değişmediğini belirlemede bağımsız örneklemler için t testinden yararlanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemelerinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, aşk biçimleri üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerdeki bağışlama davranışlarını anlamlı şekilde yordamaktadır. Tutkulu aşk, özgeci aşk, oyun gibi aşk ve sahiplenici aşk bağışlamayı anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Aşk biçimlerinin Suça İlişkin Kişiler Arası Güdüler Ölçeği alt boyutlarını yordama gücü incelendiğinde elde edilen bulgular ise şu şekilde özetlenebilir: Tutkulu aşk intikam, kaçınma ve iyilikseverlik boyutlarını; sahiplenici aşk intikam ve kaçınma boyutlarını ve arkadaşça aşk ise kaçınma boyutunu anlamlı şekilde yordamaktadır. Özgeci aşk intikam ve iyilikseverlik boyutlarını; oyun gibi aşk intikam ve kaçınma boyutlarını anlamlı şekilde açıklamaktadır. Mantıklı aşk ise romantik ilişkilerdeki bağışlama davranışlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamamaktadır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin aşk biçimlerinin cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerindeki bağışlama davranışlarının ise cinsiyete göre farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between love styles and forgiveness behaviors of university students. In addition, the love styles and forgiveness behaviors of university students with respect to gender were examined. The participants consisted of 428 (305 female, 123 male) students who continue their education in various faculties of a state university in Ankara. In this study Love Attitudes Scale: Short Form, Transgression-Related Interpersonal Motivations Inventory and Personal Information Form were used in order to collect data. In the study, love styles are independent variables, forgiveness behaviors in romantic relationships are dependent variables. The multiple regression analysis was utilized to determine the predictive power of the level of forgiveness on love styles. The relationships among gender, love styles and forgiveness behaviors of students were examined by independent samples t test. SPSS 22.0 software was used for the statistical analysis of the data. The results indicated that love styles were significant predictors of forgiveness and its components. According to the findings, the love styles of Eros, Agape, Ludus in romantic relationships and Mania were significantly predicted the forgiveness. Eros predicted the revenge, avoidance and benevolence and Mania predicted the revenge and avoidance. Storge predicted the avoidance, Agape predicted the revenge and benevolence and Ludus predicted the revenge and avoidance. Pragma did not predict forgiveness behaviors. The love styles of Ludus, Agape and Pragma were significantly different according to gender. Lastly, forgiveness behaviors in romantic relationships did not differ in terms of gender.