İnternette finansal raporlamanın tarihsel gelişimi ve finansal tabloların taşıması gereken niteliksel özellikleri üzerine etkileri
Historical development of financial reporting on the internet and the effects of financial statements on qualitative characteristics
- Tez No: 583747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ SERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşme ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak fiziki sınırların ortadan kalkması, dünya ekonomilerinin bütünleşmesi, yatırım ve yatırımcıların uluslararası nitelik kazanması finansal raporlama sistemlerinde ve finansal raporlama süreçlerinde değişiklikler yaratmıştır. İnternetin finansal raporların bilgi kullanıcılarına iletilmesinde bir araç olarak kullanılmaya başlanması bu değişikliklerden bir tanesidir. İnternet, işletmelere daha fazla bilgiyi daha az maliyetle sunma ve daha fazla kişiye finansal raporlarını ulaştırma imkânı sağlar. Finansal raporlara erişimin arttırılması işletmeler ve yatırımcılar açısından önemlidir. Ancak ülkelerin kendi muhasebe uygulamaları ve standartlarına göre hazırlanan finansal raporlar beklenilen faydayı tam olarak karşılamamaktadır. Bu noktada Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre hazırlanan ve sunulan finansal raporlar dünya genelindeki tüm kullanıcılar için anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir olduğundan daha fazla fayda sağlama potansiyeline sahip olacaklardır. Uluslararası standartlara göre hazırlanan finansal raporların ihtiyaca uygunluk, gerçeğe uygun sunum, karşılaştırılabilirlik ve anlaşılabilirlik gibi niteliksel özellikler yönünden daha güçlü olacağı ve finansal raporlama kalitesini arttıracağı literatürde kabul görmüş genel bir kanıdır. Bu çalışmanın amacı 2004 ve 2016 yılları arasında internet tabanlı finansal raporlamada ve UFRS setinde meydana gelen değişimi incelemek ve internet tabanlı finansal raporlamanın finansal bilginin taşıması gereken niteliksel özellikler üzerine etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma bulgularımıza göre zaman içerisinde internet tabanlı finansal raporlamanın içeriğinde ve finansal bilginin niteliğinde iyileşmeler yaşanmıştır. Bununla birlikte SPSS istatistik programı kullanılarak yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre 2004 ve 2005 yıllarında internet tabanlı finansal raporlamanın içeriğinde meydana gelen değişimin finansal bilginin niteliğinde meydana gelen değişim üzerinde etkili olmadığı, 2005 ve 2016 yılları arasında internet tabanlı finansal raporlamanın içeriğinde meydana gelen değişimin finansal bilginin niteliğinde meydana gelen değişim üzerinde etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and the elimination of physical boundaries depending on developments in information technologies, integration of world economies, international qualifications of investments and investors have created changes in financial reporting systems and financial reporting processes. One of these changes is the use of the Internet as a tool for communicating financial reports to users of information. The Internet provides businesses with more information, less costs, and more financial reports for more people. Increasing access to financial reports is important for businesses and investors, but financial reports prepared according to countries' own accounting practices and standards do not fully meet the expected benefits. At this point, the financial reports prepared and presented in accordance with the International Financial Reporting Standards published by the International Accounting Standards Board are understandable and comparable for all users worldwide and will have the potential to provide more benefits. It is a general opinion accepted in the literature that financial reports prepared according to international standards will be stronger in terms of qualitative features such as relevance, fair presentation, comparability and intelligibility and increase the quality of financial reporting. The aim of this study is to examine the change in IFRS and internet based financial reporting between 2004 and 2016 and to reveal the effects of internet based financial reporting on the qualitative characteristics that financial information should bear. According to our research findings, there has been a positive increase in the content of internet-based financial reporting and in providing the qualitative characteristics of financial information. In addition, according to the results of regression analysis conducted using SPSS statistical program, it was observed that the change in the content of internet-based financial reporting in 2004 and 2005 was not effective on the change in the power of providing the qualitative characteristics of financial information. it has been found that knowledge has an effect on the change in the power to provide qualitative properties.