Etik bir sorun olarak çevrimiçi haber sitelerinde içeriği yansıtmayan başlık kullanımı: Milli güvenlik haberleri
An ethical problem as the using of the headline which does not reflect the content at the online newsportal: News of national security
- Tez No: 583758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ DERYA BİRİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırma çevrimiçi haber sitelerinde içeriği yansıtmayan başlık kullanımına yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilk olarak literatür taraması yapılarak, geleneksel ve yeni medyada yer alan haber öğeleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında etik, medya etiği ve habercilik etiği konuları yine literatür taramasıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca haber başlığının önemli bir unsuru olan fotoğraf konusu ve haber fotoğrafçılığının temel ilkeleri ele alınmıştır. Örneklemi oluşturan çevrimiçi haber sitelerinin 1 aylık periyottaki haber başlıkları içerikleriyle birlikte, farklı siteler arasında karşılaştırmalı olarak ele alınıp söylem analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları sonucunda genel olarak milli güvenlik konulu haber başlıklarında anlamlılık oluşturacak düzeyde haber başlıklarının içeriği yansıtmama sorunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is a study on the use of titles that do not reflect content on online news sites. In this study, firstly literature review and traditional and new media were examined. In the second part of the study, ethics, media ethics and ethics of journalism are discussed with the literature review. In addition, the subject of photography, which is an important element of the news title, and the basic principles of news photography are discussed. The news headlines of the online news sites that make up the sample were analyzed in one monthly period with the content of the news headlines, and analyzed by the discourse analysis method. As a result of the findings of research findings in the headlines of national security on the level of meaningful news headlines that reflect the content does not reflect the problem