Bedeni beğenme - sosyal yetkinlik arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between body like - social competence in terms of various variables
  1. Tez No: 583763
  2. Yazar: DİLARA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan bedeni, biyolojik olduğu kadar toplumsal unsurlara da dayanmaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde insanlar, çevrelerindeki insanlar hakkında daha kolayca bilgi sahibi olurken bu bilgiler karşısında daha güçsüz ve dayanıksız hale gelebilmektedir. Sosyal yetkinlik; bir bireyin içinde bulunduğu ortamda sohbet başlatabilmesi, sohbete yön verebilmesi, karşısındakini ikna edebilmesi davranışları ile ifade edilmektedir. Bu araştırma,“bedeni beğenme – sosyal yetkinlik arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi”amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda İstanbul ili Bakırköy ilçesindeki Capacity AVM'nin yemek katındaki tüketiciler arasından tesadüfi olarak seçilen 250 kişiye; kişisel bilgi formu, bedeni beğenme ve algılanan sosyal yetkinlik ölçekleri uygulanarak veriler toplanmıştır. Veriler SPSS 22 programına girilerek analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, bedeni beğenme – sosyal yetkinlik ölçeklerinin sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı, bedeni beğenme – sosyal yetkinlik arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human body is associated with social factors as much as biological factors. Today, due to developing Technologies, people can access information about individuals around them even though they are weaker and vulnerable in front of those information. Social efficacy is a set of behaviors such as initiating and directing a conversation, and persuading people. In this study, the relationship between body appreciation and social efficacy in terms of some demographic variables is investigated. Study results indicate that body appreciation and social efficacy scales differ according to socio-demographic variables and there is a positive correlation between body appreciation and social efficacy.