Bedeni beğenme, sosyal kaygı ve depresyon arasındaki ilişkide deneyimsel kaçınmanın aracı rolü
The mediating role of experiential avoidance in the relationship between body appreciation, social anxiety and depression
  1. Tez No: 834797
  2. Yazar: BEYZA ERDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BAŞTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Pozitif beden imajının en çok çalışılan yönü olarak bedeni beğenme; ona karşı olumlu tutum sergilemek, bedene saygı duymak ve kabul etmek olarak tanımlanır. Birey kendi bedeni hakkında olumsuz düşünce ve duygulara sahip olduğunda beden memnuniyetsizliği gelişebilir. Bedeni beğenme, olumlu beden imajının temel bir unsurudur ve pek çok psikolojik değişkenlerle ilişkilidir. Bu çalışmada bedeni beğenme ile depresyon ve sosyal kaygı ilişkisinde deneyimsel kaçınmanın aracı rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma üviversiteye devam eden 630 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bedeni Beğenme Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu ve demografik özellikleri ölçmek amacıyla hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışma nicel araştırma yaklaşımına dayalı ilişkisel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın betimsel istatistiklerine çözümlemeler SPSS 23.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Aracılık analizlerine ilişkin istatistiksel incelemeler için ise PROCESS makro v4.1 uzantısı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre hem bedeni beğenme ile depresyon ilişkisinde hem de bedeni beğenme ile sosyal kaygı ilişkisinde deneyimsel kaçınmanın kısmi aracı rol üstlendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The most studied aspect of positive body image is defined as liking the body, having a positive attitude towards it, respecting and accepting the body. Body dissatisfaction may develop when an individual has negative thoughts and feelings about his or her body. Body appreciation is an essential element of positive body image and is associated with many psychological variables. In this study, it was aimed to determine the mediator role of experiential avoidance in the relationship between body appreciation and depression and social anxiety. This study was carried out with 630 participants attending university. Body Apreciation Scale, Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Acceptance and Action Form and Personal Information Form prepared to measure demographic characteristics were used as data collection tools in the study. The study was carried out in a relational design based on the quantitative research approach. Analysis of the descriptive statistics of the research was carried out with SPSS 23.0 software. The PROCESS macro v4.1 extension was used for statistical analyzes of mediation analyses. According to the results of the analysis, it was found that experiential avoidance played a partial mediator role both in the relationship between body appreciation and depression, and in the relationship between body appreciation and social anxiety.