Fahri Erdinç ve romanlarında ikilemeler
Fahri Erdinç and reduplications in his novels
  1. Tez No: 583773
  2. Yazar: DENİZ DOLAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışma Fahri Erdinç'in hayatı ve Ali'nin Biri, Acı Lokma, Kardeş Evi, Kore Nire romanlarıyla Kalkın Nazım'a Gidelim anı kitabındaki ikilemeler incelenmiştir. Çalışmanın amacı, 1917 yılında Akhisar'da dünyaya gelen ve gençlik döneminde Bulgaristan'a yaptığı zorunlu göç sonrasında vatanından uzakta vefat eden Fahri Erdinç'in hayatını, edebî kişiliğini, eserlerini ve dört roman, bir anı kitabını; anlam, yapı, sözcük türü ve alınma kelimelerle yapılan ikilemeler olmak üzere dört ana başlıkta incelemektir.Çalışma; Giriş, İnceleme ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Fahri Erdinç'in Türkiye'deki ve Bulgaristan'daki hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verilmiş olup araştırmacıların ikilemeler üzerine yapmış olduğu çalışmalara da yer verilmiştir.İnceleme bölümünde, ikilemeler; anlam, yapı, sözcük türü ve alınma kelimelerle yapılan ikilemeler başlıkları altında örnekler verilerek incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise romanlarda tespit edilen ikilemelerin yorumu yapılmış ve bu yorumlardan çıkan sonuç yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fahri Erdinç's life and the reduplications in his novels Ali'nin Biri, Acı Lokma, Kardeş Evi, Kore Nire have been studied in this work. The aim of this work is to study Fahri Erdinç's life, who was born in Akhisar in 1917 and died apart from his motherland during his youth after his forced journey to Bulgaria, his literary personality, his four novels an done memoir in terms of meaning, structure, part of speech and reduplications made from borrowed words.This work consists of Introduction, Analysis and Result sections. The introduction section includes information on Fahri Erdinç's life in Turkey and Bulgaria, his literary personality and Works on reduplications by analysts.In the Analysis section, reduplications have been studied with examples in terms of meaning, structure, part of speech and reduplications made from borrowed words.The result section includes comments on reduplications which have been found in the novels and a final analysis of these comments.