Primigravidaların prekonsepsiyonel bakıma ilişkin bilgi düzeyleri ve bakım alma durumları
The level of knowledge of primigravida women's about preconceptional care and their care status
- Tez No: 583772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, primigravidaların prekonsepsiyonel bakıma ilişkin bilgi düzeyleri ve bakım alma durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1 Mart-30 Haziran 2019 tarihleri arasında, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin obstetri polikliniklerine başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini kapsayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 292 primigravida oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri; primigravidaların tanıtıcı bilgilerini, prekonsepsiyonel bakım alma durumlarını ve prekonsepsiyonel bakıma ilişkin bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik oluşturulan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, ilgili hastanenin obstetri polikliniklerine başvuran ve araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan primigravidalara yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, iki grup ortalamaları karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup ortalamaları karşılaştırılması için Kruskal-Wallis testi ve çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc test olarak Tukey testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada primigravidaların yarısından fazlasının gebe kalmadan önce sigarayı bıraktıkları, yeterli ve dengeli beslendikleri, çiğ et ya da az pişmiş et yemeyi bıraktıkları, kullandığı ilaçları doktora danıştıkları, kan uyuşmazlığı tespiti için doktor kontrolüne gittikleri, kimyasal ve zararlı maddelerden, sigara içilen ortamlardan, aşısız hayvan ve dışkılarından uzak durdukları belirlenmiştir. Araştırmada primigravidaların prekonsepsiyonel bakıma ilişkin bilgi puan ortalamalarının 87,12±11,98 olduğu bulunmuştur. Öğrenim düzeyi yüksek olan, gebe kalmadan önce kızamıkçık, suçiçeği ile hepatit B bağışıklığını kontrol ettiren, kan sayımı yaptıran, düzenli olarak egzersiz yapan, kandaki demir düzeyini ve demir deposunu kontrol ettiren, kronik hastalıklarının kontrolünü yaptıran, serviks kanseri taraması yaptıran, çiğ et ya da az pişmiş et yemeyi bırakan primigravidaların prekonsepsiyonel bakıma ilişkin bilgi puan ortancalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin, kadınların prekonsepsiyonel bakım almalarını sağlamaya yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerine daha fazla önem vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to determine the level of knowledge of primigravida women's about preconception care and their care status. The study sample consisted of 292 primigravida women who applied to Obstetrics clinics of Mersin City Training and Research Hospital, Maternity and Children Hospital between March 1st, 2019, and June 30th, 2019, who have met the inclusion criteria. Before the data of the survey was collected, necessary permits were obtained. The data of the study were collected by using the Questionnaire Form, which included questions to determine the socio-demographic and obstetric characteristics and the level of knowledge about preconception care and care status of primigravida women's. Data collection tools were applied to the primigravida patients face to face interview who applied to the obstetrics policlinics of the relevant hospital and met the inclusion criteria of the study. The data obtained were evaluated by using; descriptive statistics, Mann-Whitney U test for comparison of two group means, Kruskal-Wallis test for comparison of more than two group means and Tukey test as Post Hoc test in multiple comparisons. The Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between the two continuous variables. In the research, more than half of the primigravida women quit smoking before conception, quit raw meat or undercooked meat to eat, fed adequate and balanced nutrition, consulting the doctor for using drugs, go to the doctor for blood incompatibility. Also more than half of primigravida women avoided chemicals and harmful substances, smoking areas and unvaccinated animals and their feces. In the study, it was found that the mean knowledge score of primigravida on preconception care was 87.12 ± 11.98. It was found that primigravida women had higher median of knowledge score of preconception care who have a high education level, have measles, chickenpox, and hepatitis B immunity, have blood counts exercise regularly, check iron level and iron storage in blood, control chronic diseases, have cervical cancer screening and quitting raw meat or undercooked meat to eat. In light of the results, it is recommended that nurses give more importance to education and counseling services to ensure that women receive preconception care.