A research on vandalism and its causes
Vandalizm ve nedenleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 583776
  2. Yazar: KEREM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Vandalizm, dünya genelinde sıklıkla görülen bir sanat suçu olmakla birlikte; psikolojik, sosyolojik ve ekonomik boyutları açısından üzerinde durulan ve çok sayıda araştırmaya konu olmuş bir problemdir. Bu konu üzerine dünya genelinde yapılan araştırmaların, ülkemize oranla daha erken tarihte başladığı ve farklı disiplinlerdeki Vandalizm vakalarını inceleyecek şekilde genişletildiği görülmektedir. Türkiye'de Vandalizm üzerine yapılmış incelemelerin çoğunlukla; kentlerde halkın ortak kullanımına açık park, bahçe gibi kamusal alanları ve bu alanlardaki kent mobilyalarını, kamu mallarını, ayrıca okulları ve nadir olarak kamusal alanlardaki heykelleri hedef alan saldırılar, yani daha çok peyzaj mimarlığı üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Tarihi eserler ve sanat yapıtlarına uygulanan şiddet üzerinde ise yeterince durulmadığı anlaşılmaktadır. Bu konu hakkında yeterli özen gösterilmemekle birlikte, ülkemizdeki sanat eserlerinin de ister kamusal alanda isterse bir müze veya sergide sergilenmekte olsun Vandalizm tehdidi altında bulunduğu gerçeği ortadadır. Ancak çalışmanın sınırlandırılması kapsamında; Vandalizm kavramının ülkemizdeki karşılığı ve kapsamı, Türkiye'de Vandalist eylemleri tetikleyen dinamiklerin, kendi kültür sistemimiz içinde ele alınması gerekliliği gibi nedenlerden dolayı, konunun başka bir çalışmada ele alınmasının daha uygun olacağı gerekçesiyle, ülkemizdeki vakalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bu tez çalışması; dünyadan erken tarihli örnekleri de dahil olmak üzere, günümüze dek uzanan Vandalizm vakaları eşliğinde, sanat eserlerine uygulanan şiddetin nedenlerini araştırıp sınıflayarak, bu şiddetin boyutlarına dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Dünyadaki birçok coğrafya ve kültürde yaşanan Vandalist saldırıların yaygınlığı ve fazlalığı göz önüne alınarak tezde görece daha önemli eserlere veya daha sansasyonel vakalara değinilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Vandalizm kavramının, ikonakırıcılık kavramıyla olan paralelliği de göz önünde bulundurularak konu, ortak paydada ele alınmıştır. Kaynak araştırmasında; konu hakkında kaleme alınmış kitaplar, makaleler, süreli yayınlar, tezler, sözlükler ve internet siteleri veri toplama yönetiminden yararlanılarak taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Vandalism is a common problem worldwide; besides it is an important concept which has been subject to many researches in terms of its psychological, sociological and economic dimensions. It is seen that the researches on this subject around the world started earlier than our country and expanded to examine the cases of Vandalism in different disciplines. In Turkey studies on Vandalism are seen that they are focused mostly on attacks targeting public spaces such as parks and gardens, public furniture, public goods, schools and rarely public sculptures in public spaces; that is, on landscape architecture. On the other hand, it is understood that violence against historical artifacts and artworks is not emphasized enough. Besides it is not paid enough attention to this matter, it is obvious that the works of art in our country which are being exhibited whether in public spaces or in a museum or exhibition are under threat of Vandalism. However, on the occasion of limitation of the study; due to reasons such as the meaning and the scope of the Vandalism concept and the need to address dynamics that trigger Vandalist actions in Turkey within our own cultural system; on the grounds that it would be more appropriate to consider the issue in another study, cases of Vandalism in Turkey were not included in the study. This thesis aims to draw attention to the dimensions of this violence by investigating and classifying the causes of vandalism towards art works, including the examples of Vandalism dating back to the present day and early examples from the world. Considering the prevalence and excess of Vandalist attacks in many geographies and cultures around the world, the thesis tries to address relatively more important works or more sensational cases. In the study, considering the parallelism of the concept of vandalism with the concept of iconoclasm, the subject has been dealt with in the common denominator. In resource research; books, articles, periodicals, theses, dictionaries and web sites were searched using data collection management.