Atların kastrasyonunda intratestiküler lidokainin akut faz yanıt ve cerrahi stres üzerine etkisi
Effect of intratesticular lidocaine on acute phase response and surgical stress in horses' castration
  1. Tez No: 583777
  2. Yazar: EYLÜL AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEŞALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tüm operatif girişimlerden sonra ortaya çıkan ağrı, yangısal yanıt ve bunların oluşturduğu cerrahi stres insanlarda ve hayvanlarda tanımlanmıştır. Yangısal yanıtın klinik olarak değerlendirilmesi (ağrı, ödem, renk değişimi vb) yapılsa da, bu kriterler yangının kantitatif olarak değerlendirilmesinde yeterli değildir ve her zaman klinik tabloya yansımayabilir. Bu nedenle oluşan yangısal yanıtı tanımlamak için son yıllarda yapılan çalışmaların akut faz proteinleri (AFP) üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; atlarda rutin olarak gerçekleştirilen kastrasyon operasyonunda intratestiküler lidokain uygulamasının akut faz yanıt ve cerrahi stres üzerine etkisinin klinik parametreler, akut faz proteinleri (SAA, CRP, Hp, fibrinojen), proinflamatuar sitokinler (IL-1,IL-6, TNF-α) ve kortizol seviyeleri ile belirlenmesidir. Atlar iki gruba ayrılarak, deney grubuna (n:6) intratestiküler lidokain, kontrol grubuna (n:6) ise plasebo olarak intratestiküler serum fizyolojik uygulandı. Cerrahi stres parametreleri ve ağrı skorlarının gruplar arası farkının incelenmesinde varyans analizinden yararlanıldı. Stres parametreleri ve ağrı skorlarına ilişkin verilerin gösteriminde En Küçük Kareler Ort.±SH kullanıldı. Ağrı skorları için oluşturulan istatistiksel modelde Zaman×Grup etkileşiminin anlamlı olmadığı belirlendi. Kortizol ve fibrinojen, SAA çalışmanın hipotezinde belirtilen lokal anestezinin etkinliğini gösterirken; CRP, haptoglobin ve proinflamatuvar sitokinler ile bu fark ortaya konamamıştır. Proinflamatuvar sitokinler (IL-1, IL-6, TNF-α) Zaman×Grup etkileşiminin anlamlı olmadığı belirlenmiş, post operatif ağrı ve stresin tespiti için uygun olmadığı görülmüştür. Tüm hayvanların birlikte değerlendirildiği analizde ise haptoglobulinin PO geç dönemde SAA'nın ise PO erken dönemde kullanılabilecek bir AFP olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kastrasyonda intatestiküler lidokain uygulaması önerilmektedir. Testlerin standardizasyonu için AFP ile ilgili çalışma sayısı artırılmalı ve refenrans laboratuvarların oluştrulması planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
All surgical procedures cause pain and inflammatory response which resulted surgical stress has been identified in people and animals. Monitoring the inflammatory response is a clinical challenge, because of the signs of inflamation (pain, edema, color change etc.) are not always clinically manifest therefore that is not sufficient to determine the presence of inflamation. In recent years studies have been focus on acute phase proteins (APP) to determining inflamatory response. Eventhough clinical evaluation of inflamatory response (pain edema, color changes etc.) is possible, those criterias are not reliable to evaluate cantitatively for these reasons. Recent studies are focus on different markers to express inflamatory response. The aim of this study is to deterimine the APR and surgical stress by using proinflamatory cytokines (IL-1,IL-6, TNF-α), APP (SAA, CRP, Hp, fibrinojen) and cortisol in horses undergoing routine surgical castration. All horses divided into 2 groups, experimental group (n = 6) which got the intratesticular lidocaine application and the control group (n = 6) which got the intratesticular saline as a plasebo, just before the castration. Horses was followed for 3 weeks postoperatively. Variance analysis was used to examine the difference between surgical stress parameters and pain scores. The least squares mean ± SH was used for the representation of data on stress parameters and pain scores. Time × group interaction was not significant in the statistical model for pain scores. Cortisol, fibrinogen, SAA demonstrated the effectiveness of local anesthesia as in the hypothesis of the study; CRP, haptoglobin and proinflammatory cytokines did not reveal this difference. Proinflammatory cytokines (IL-1, IL-6, TNF-α) Time × Group interaction was not found to be significant, it was found to be unsuitable for the detection of post-operative pain and stress. The analysis of which all the animals were evaluated together, it was found that haptoglobin is a late stage and SAA is an early stage predictive marker of inflammation As a result of this study, intratesricular lidocaine administration is recommended in castration. For the standardisation of tests, the number of studies on AFP should be increased and the establishment of the referans laboratories should be planned.