Van gölü havzasının doğusunda heyelan duyarlılık analizi
Landslide susceptibility analysis in the east of the Lake Van basin
  1. Tez No: 583788
  2. Yazar: HASAN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma kapsamında heyelan duraylılığı haritası üretilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla heyelan yoğunluğu görece daha yüksek olan Van ilinin kuzeyi seçilmiştir. Analizlerde yükselti, eğim, bakı, yamaç eğriselliği, ana faylara yakınlık, akarsu aşındırma gücü indeksi, arazi örtüsü, litoloji ve toprak parametreleri, oluşturulan heyelan envanter haritasına göre değerlendirilmiş ve yeniden sınıflandırılmış parametre haritaları üretilmiştir. Bu parametreler haritaları coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla üretilmiş ve arazi çalışmaları ile teyit edilmiştir. Daha sonra her bir parametre için frekans oranları elde edilmiş ve heyelan duyarlılık haritası üretilmiştir. Frekans oranı yöntemine göre hazırlanan heyelan duyarlılık haritası çok düşükten çok yükseğe doğru 5 sınıfa ayrılmıştır. Çalışma alanına ait yol ağı ve yerleşme yerleri verileri üretilerek heyelan duyarlılığının bu faktörlere etkisi incelenmiştir. Çalışma alanının özellikle kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde duyarlılık değerleri yüksek çıkmıştır. Buralarda yapılacak her türlü beşerî etkinlikten önce mutlaka heyelan değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to produce and evaluate landslide susceptibility map. For this purpose, the northern part of Van province, which has a relatively higher landslide density, was selected. Elevation, slope, aspect, slope curvature, proximity to main faults, streams power index, land cover, lithology and soil parameters were evaluated according to landslide inventory map and parameter maps were produced. These parameters were produced with the help of field studies and geographical information systems. Then, after obtaining frequency ratios on these parameter maps, a landslide susceptibility map was produced. The landslide susceptibility map prepared by frequency ratio method is divided into 5 classes from very low to very high. The effects of landslide susceptibility on these factors were investigated by producing the data of road network and settlements belonging to the study area. Sensitivity values were high especially in the northern and northwestern parts of the study area. Landslide evaluation must be done before any human activities to be held in these places.