Borlu bileşiklerin çimento üretiminde kullanılması
Utilization of boron compounds in cement production
  1. Tez No: 58379
  2. Yazar: TÜLİN TONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Doktora Tezi BORLU BİLEŞİKLERİN ÇİMENTO ÜRETİMİNDE KULLANILMASI Tülin TONAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA 1997, Sayfa:96 Jüri : Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA : Prof.Dr. İsmail GİRGİN : Prof.Dr. Hüseyin O?UZ Bu çalışmada Ülkemizde bulunan bazı bor cevherleri ile onların atıkları incelenmiş ve bunlarm çimento üretiminde kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. İncelenen bor cevherleri ve atıkları içinde kolemanit ihtiva eden bor cevheri ve atıklarının en uygun hammaddeler olduğu görülmüş ve bunlar üzerinde çalışılmıştır. Kolemanit içeren bor cevheri veya atığının çimento hammadde karışımına karıştırılması sonucunda, değişen katkı oranlarında iki farklı belit (C2S) kristal yapısının oluştuğu görülmüştür. Bu iki değişik kristal yapışma ait belitli çimentolar hazırlanarak bunlarm mekanik özellikleri incelendiğinde elde edilen a'-C2S ve a-C2S yapısmdaki belit'in hidrolik aktivitesinin Portland çimentosundaki p~C2S yapısmdaki belit'e nazaran çok daha yüksek, dolayısıyla çimentonun dayanımı üzerindeki olumlu etkisinin p-C2S belit'e nazaran çok daha fazla olduğu tesbit edilmiştir. P-C2S belitli Portland çimentosu klinkerleşmesini 1400°-1450°C'de tamamladığı halde, a'-C2S ve a-C2S belitli çimentolar klinkerleşmelerini 1300°-1325°C'de tamamladıklarından bunlarm üretiminde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağı açıktır. ANAHTAR KELİMELER: Borlu çimento, borlu bileşikler, çimento katkıları, çimentoda enerji tasarrufu, borlu farin, borlu atıklar.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis UTILIZATION OF BORON COMPOUNDS IN CEMENT PRODUCTION Tülin TONAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA 1997, Page : 96 Jury : Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA Prof.Dr. Ismail GİRGİN Prof.Dr. Hüseyin O?UZ In this study some of the boron ores, their wastes and their utilization in cement production are researched. It was found that colemanite bearing ores and their wastes are the most suitable ones in cement production. After addition of colemanite bearing ore or waste to the cement raw mix, formation of two different polymorphic modifications of belite (C2S) were detected depending on the proportion of the ore or waste in the mixture. Two different cement samples were produced, one consisting of a'-C2S belite and other with a-C2S belite, and when their mechanical strengths were measured it was found that hydrolic reactivity of a'-C2S and a-C2S belite was higher than P-C2S belite available in Portland cement. So their positive effect on the strength development was higher than the effect of p-C2S belite. It is obvious that significiant amount of energy will be conserved in production of cement consisting of a'-C2S or a-C2S belite since clinkerisation is completed between 1300°-1325°C, while clinkerization is completed between 1400°-1450°C in the cement containing P-C2S. KeyWords: Cement with boron, boron compounds, cement composites, energy save in cement, boron bearing raw-mix, boron wastes.