Çeşitli elektrolitler içinde alüminyum yüzeyinde anodik olarak oluşturulan oksit filmleri
Anodic oxide films formed on aluminium surfaces in different electrolytes
  1. Tez No: 58380
  2. Yazar: REZZAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇEŞİTLİ ELEKTROLİTLER İÇİNDE ALÜMİNYUM YÜZEYİNDE ANODİK OLARAK OLUŞTURULAN OKSİT FİLMLERİ Rezzan POLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitisü Kimya Bölümü Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Muammer CANEL 1997, Sayfa: 306 Jüri: ProfJDr. Muammer CANEL Prof. Dr. Saadet ÜNERi Prof. Dr. Mustafa DORUK Bu çalışmada alüminyum yüzeyinde asitli, nötr, bazlı ve kromat iyonları içeren ortamlarda potansiyodinamik yöntemle anodik filmler oluşturulmuş ve bu filmlerin katodik olarak bozunmaları katodik yönde yine potansiyodinamik yöntemle incelenmiştir. Çeşitli derişimlerde asitli ortam olarak H2S04, HC1, H3P04, CH3COOH; nötr ortam olarak Na2S04, NaCl, NaCHgCOO ve bazlı ortam olarak NaOH seçilmiştir. Nötr ortamlarda alüminyumun aktif çözünme pikleri oluştukdan sonra pasifleştiği gösterilmiştir. Na2S04 içindeki pik ve kararlı bölge akımlarının, tarama hızının artması ile arttığı, derişim ile azaldığı bulunmuştur. NaOH içinde ise bir anodik pik oluştuktan sonra kararlı bölgede çözümenin sürdürdüğü gözlenmiş ve bu çözünme akımlarının derişimle arttığı ortaya çıkarılmıştır. Katodik olayların incelenmesi -700 mV dan -3000 mV a kadar genişletilmiştir. Asitli ortamlarda alüminyumun katodik incelenmesi sırasında dört ayrı potansiyel basamağı bulunmuştur. I. basamakta hidrojen çıkmaya başladığı, potansiyel düşürüldükçe hidratasyon ve iletkenliğin arttığı, bazlı arabileşiklerin oluştuğu, EL basamakta filmin katodik olarak bozunduğu ortaya çıkarılmıştır. III. ve IV. basamakların bazikleşmeye bağlı olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir.11 Alüminyum yüzeyinde Cr03, K2Cr20? ve K2Cr04 içinde anodik film oluşturulması ve katodik olaylar incelenmiştir. Özellikle CrO, + HLSO. kanşımı içinde -2,0 V da önişlem yapılması ile alüminyum yüzeyinde kromun ayrıldığı ve anodik eğri boyunca kroma ait aktif/pasif çözünme piklerinin oluştuğu bulunmuştur. Ayrıca yine -2,0 V da önişlem yapılan elektrotla elde edilen katodik eğrilerde -1,0 V dolayında metalik kromun ayrılması ile ilgili bir basamak ortaya çıkarılmıştır. Cr03, K2Cr20? ve K0Cr04 çözeltileri içindeki anodik eğrilerde, diğer ortamlarda görülemeyen önbasamağın kromun etkisi ile oluştuğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Alüminyum, alüminyum oksit, potansiyodinamik eğriler, anodik film oluşması, aktif/pasif geçiş, katodik film bozunması, katodik hidrojen çıkışı, kromatlı ortamlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis ANODIC OXIDE FILMS FORMED ON ALUMINIUM SURFACES IN DIFFERENT ELECTROLYTES Rezzan POLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemisty Supervisor: ProfJDr. Muammer CANEL 1997, Page: 306 Jury: Prof.Dr. Muammer CANEL Prof. Dr. Saadet ÜNERi Prof. Dr. Mustafa DORUK In this study, anodic films have been formed on the aluminium surface in acidic, neutral, basic and chromate containing solutions and the cathodic breakdown of these films have been examined using the potentiodynamic method. The experiments have been performed in H2S04, HC1, H3P04, CH3COOH, Na2S04, NaCl, NaCH3COO and NaOH media with varying concentration. Aluminium was seen to passivatc after forming an active dis- solition peak in neutral media. The peak and stable region currents in Na2S04, were seen to increase with increasing scan rates and decrease with concentration. Aluminium was seen to continue its dissolution in the stable region after showing an anodic peak in NaOH where, with increasing concent ration, the dissolution currents were seen to increase. The cathodic events were investigated from -700 to -3000 mV. Where four different potential stages were observed in the acidic aforesaid media. In the first stage beginning of H2 evolution, increase of hydration and conducti vity with decreasing potential and the formation of basic intermediate compo unds where as in the second stage cathodic breakdown of the flim was observed. Various changes due to alkalinization was shown in the III. and IV. stages.IV The anodic film formation and cathodic events on the aluminium surface were also investigated in Cr03, KXr207 and KXrO. containg media. Especially with pretreatment of the aluminium surface in Cr03 + H2S04 solu tions at -2,0 V the deposition of metalic chrome on the surface was shown and along the anodic curves the active/passive dissolition peaks was observed. Also, after pretreatment at -2,0 V a stage related to the deposition of metalic chrome at -1 V on the cathodic curves was observed. On the anodic curves obtained in Cr03, K2Cr20? and K2Cr04 solution it has been shown that the prc-stagc is related to chrome. KEY WORDS: Aluminium, aluminium oxide, potentiodynamic curves, active/ passive transition, cathodic film breakdown, cathodic H2 evolution, chromate medium.