Akut böbrek yetmezlı̇klı̇ hastalarda QT Dı̇spersı̇yonu ı̇le elektrolı̇t ı̇mbalansı arasındakı̇ı̇lı̇şkı̇nı̇n araştırılması
A research about relations between QT Dispersion and electrolyte imbalance with the patients with Acute renal failure
- Tez No: 583791
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL KAYA, UZMAN YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek yetmezliği (ABY), üre ve diğer azotlu atık ürünlerin böbrek fonksiyonlarındaki aksama sonucu vücutta birikmesi ve elektrolit dengesizlikleri ile sonuçlanan mortalitesi yüksek bir klinik tablodur. ABY tanısı anamnez fizik muayenenin yanı sıra tanımlamış sınıflama kriterleri yardımı ile konulmalıdır. Bu amaçla RIFLE (Risk, Injury, Failure, Loss, End-stage-kidney-disease), AKIN (Acute Kidney Injury Network) kriterleri, KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes), ERBP (Europian Renal Best Practise) kılavuzlarının bilgileri sıklıkla kullanılmaktadır. Tanı konulduktan sonra etiyoloji belirlenmeli ve tedavi etiyolojiye göre düzenlenmelidir. Başta kardiyovasküler komplikasyonlar olmak üzere mortalitesi yüksek bir tablodur. Elektrolit imbalansına bağlı aritmiler bu komplikasyonların başında gelmektedir. Standart EKG'deki QT aralığının derivasyonlar arası değişkenliği ise QT dispersiyonu olarak tanımlanır ve maksimal QT aralığından minimum QT aralığının çıkarılması ile hesaplanır. QT dispersiyonu için eşik değer 50 milisaniye (msn) olarak kabul edilir. Son dönemde böbrek yetmezliği olan hastalarda QT dispersiyonunun mortalite riskini belirlemede önemli olduğundan ve dispersiyonunu belirleyen önemli parametrelerden birinin elektrolit imbalansı olduğundan bahsedilmektedir. Bu çalışmada ABY olan hastalarda elektrolit imbalansı sık rastlanan bir tablo olduğu için bu hastalardaki QT dispersiyonu sıklığı ve QT dispersiyonunun ABY şiddeti ile ilişkili olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 2019 yılı Mart ve Haziran ayları arasında arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ABY tanılı 18 yaş üzeri hastalar prospektif olarak incelendi. Araştırmaya 200 ABY, 200 kontrol grubu olmak üzere 400 hasta dahil edildi. Hastaların EKG'lerindeki düzeltilmiş QT mesafeleri (QTc), QT mesafesinin maksimum (QT max) ve minimum (QT min) değerleri ile QT dispersiyonu varlıkları, sodyum, kalsiyum, potasyum değerleri ve düzey aralıkları, yaş ve cinsiyet verileri, ABY'li hastalarda BUN/Kr oranı parametreleri tarandı ve bu verilerin gruplar arasındaki kıyaslamaları yapıldı. Bulgular: ABY tanılı 200 hastada yaş ortalaması 55,9±16,7, kontrol grubu olan 200 hastanın ise 54,8±18,2'dir. ABY tanılı hastaların %45,5'i erkek, %54,5'i kadındır. iv Kontrol grubunun %44,5'i erkek %55,5'i kadındır. 65 yaş üzeri hastalar ABY'li grubun %34,5'ini, kontrol grubunun %33'ünü oluşturmakta idi. QT dispersiyonu ABY'li hastaların %56'sında görülürken kontrol grubunda %26,5 görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute renal failure (ARF) is a clinical condition with high mortality resulting in failure of urea and other nitrogenous waste products to be discharged from the body, extracellular fluid volume and electrolyte content due to sudden loss of renal function. ARF should be diagnosed with the help of medical history, physical examination and defined classification criteria. RIFLE, AKIN criteria, KDIGO, ERBP guidelines are frequently used for this purpose. After diagnosis, the etiology should be determined and treatment should be arranged according to the etiology. It has a high mortality, especially cardiovascular complications. Arrhythmia due to electrolyte imbalance is one of these complications. The inter-derivation variability of the QT interval in the standard ECG is defined as the QT dispersion and is calculated by subtracting the minimum QT interval from the maximal QT interval. The threshold value for the QT dispersion is assumed to be 50 msn. Recently, it has been mentioned that QT dispersion is important in determining mortality risk and electrolyte imbalance is one of the important parameters that determine the dispersion of renal failure. In this study, since electrolyte imbalance is common in patients with ARF the frequency of QT dispersion in these patients and whether QT dispersion is associated with severity of ARF were investigated. Materials and Methods: Between March and June 2019 prospectively examined patients with ARF who were admitted to the Emergency Department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. The study included 400 patients, 200 of whom were diagnosed with ARF and 200 of them were in the control group. QTc distances, QT max and QT min values and QT dispersion assets, sodium, calcium, potassium levels and level ranges, age and sex data, and BUN/Cr ratio parameters in patients with ARF were screened and compared between the groups. Results: The mean age of 200 patients with ARF was 55.9 ± 16.7 years and the control group was 54.8 ± 18.2 years. 45.5% of the patients with ARF were male and 54.5% were female. 44.5% of the control group was male and 55.5% was female. Patients over 65 years of age consisted of 34.5% of the ARF group and 33% of the vi control group. QT dispersion was seen in 56% of ARF patients and 26.5% of the control group.