İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersinde drama modeli olarak hacivat ile karagöz gölge oyunu
Karagöz shadow play with hacivat as drama model in visual arts course of seventh grade primary school students
- Tez No: 583792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gölge oyunun efsanesi Karagöz ve Hacivat Anadolu Türk halkının mizah dünyasını rivayet olarak hüzünlü hayat hikayesi ile süslemiştir. Ölümleri ile hüzünlendirirken, gölge oyunları ile yüzleri gülümseten bu hikayenin iki ölümsüz mizah kahramanı olan bu karakterler günümüzde yitirilme tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Araştırmamda bu ölümsüz mizah kahramanlarını anlatırken Anadolu Türk insanının yaşam tarzı, inancı ve hayata bakışında Karagöz ve Hacivat fenomeninin nasıl yer ettiğine ve kabul gördüğüne deyinmeye çalıştım. Anadolu Türk insanı günümüzün görsel teknolojilerindeki gösterim tarzının perde ve ışık ile iki zıt karakterin mizahi olarak sunumudur. Televizyon teknolojisinin ilk veya ilkel hali desek yersiz olmaz. Hacivat ve Karagöz; drama modeli olarak kullanımına ilişkin yapılan araştırma ve uygulamalar, geçmişimizi günümüze yansıtma noktasında değerlendirilmiştir. Kendi tarihimiz olan bu sanat; geleceğimiz olan çocuklarımıza resim sanatı yoluyla aktarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Turkish peoples was decorate the world homorous narrated, anarded with sad life story legend of shadow play Karagöz and Hacivat. This story was two immortals hero of humarous, if you're sad with deaths with shadow plays smiling faces this characters has before extinction in dancer face to face today I was describing heroes of this negative homor in research Turkish Anatolian people life style belief and Karagöz and Hacivat phenomenon look at the life have you place and Iwas tried to mention your acceptance. Anotolian Turkish people of todays visual techrology show your style curtain and light two opposite characters the presentation was humorous. If we say first or primitive of the television technology. Hacivat and Karagöz as a drama model their is used to use research and aplications, reflection our past to present is reflection point of evaluated.This art with our own history, our children who are our future through the art of painting was asked to transfer.