Kadınların yoksullukla mücadelesi: Sosyal yardımlaşma kurumlarının rolü
The struggle against poverty of women: The role of social assistance institutions
  1. Tez No: 583795
  2. Yazar: KÜBRA ANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DEMET EKİNCİ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüm dünyanın en önemli sosyoekonomik problemlerinden biri olarak kabul edilen yoksulluk, en basit haliyle insanların mevcut gelirleri ile temel ihtiyaçlarını karşılayamama durumudur. İnsanlık tarihi kadar eski olan yoksulluk, toplumun farklı kesimlerini farklı boyutlarda etkilemektedir. Ancak yapılan çalışmalar toplum içerisinden yoksulluktan en fazla kadınların ve onların çocuklarının etkilendiğini göstermiştir. Bu sonucun altında yatan en önemli neden ise kadınların toplumsal yapıda çeşitli ayrımcılıklarla yüzleşmek zorunda kalmasından kaynaklanmaktadır. Kadınların eğitimden eşit yararlanamaması, istihdama katılamamaları, katılsalar dahi ücret, çalışma koşulları sosyal güvence vb. şartlarda cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaları gibi nedenlerden ötürü kadınlar yoksullukla daha fazla mücadele etmektedirler. Bu doğrultuda araştırmada kadınların yoksulluklarının boyutlarını ve yoksulluğa karşı verdikleri mücadeleyi tespit etmek amaçlanmaktadır. Söz konusu mücadelede özellikle sosyal yardımlaşma kurumlarının rolünü belirlemek, kadınların bu kurumlara bakış açıları ve yoksulluklarını gidermede ne kadar etkili olduğuna yönelik görüşlerini elde etmek hedeflenmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere Erzurum'da ikamet eden ve göreceli olarak yoksul 200 kadına anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, one of the most important socioeconomic problem of the world, is defined as that people couldn't meet their basic needs with their current income in the simplest terms. Poverty as old as the history of humankind, influences each part of the community in different ways. However, literature have demonstrated that women and their children are the most affected ones. The reason beyond this result is to be subject women to various types of discrimination. Women struggle with poverty mostly because of the inequality in educational opportunities, unemployment and some concerns about payments, social insurance, labor conditions etc., even if they are employed. Accordingly, this study is aimed to determine the aspects and severity of the women poverty, and the fight that women put up against poverty. In addition we intended to establish the role of social assistance organizations in this struggle, and to obtain the point of view and opinions of women related with these organizations and how much effective these organizations are for reducing severity of their poverty. In order to realize this objectives, we conducted a questionnaire to 200 poor women participants in Erzurum.