Kentsel yoksullukla mücadelede kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları'nın rolü: Adıyaman kent yoksulları üzerinde bir alan araştırması
The role of public institutions and non-governmental organizations in combating urban poverty: A field study on the urban poor in Adıyaman
  1. Tez No: 332450
  2. Yazar: ADEM CEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, kentsel yoksullukla mücadelede kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılmakta olan sosyal yardımların etkinliğini, Adıyaman kent yoksullarına uygulanan araştırma neticesinde, onların diliyle ortaya koymaktır. Sosyal yardımların etkili bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bir yandan milli kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak diğer yandan kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yoksullukla mücadele çabalarını kolaylaştıracaktır. Bu düşünceden hareketle çalışmada, önce durum tespiti yapılmakta ardından konuyla ilgili eksikliklere değinilmekte ve yoksulluk sorununun çözümüne ilişkin öneriler sunulmaktadır.Bu çalışma, literatür taramasının ardından dört bölümden oluşacak şekilde planlanmıştır. Birinci bölümde yoksulluk çalışmalarına değinilmiş, yoksulluğun 'mutlak, göreli ve insani' olmak üzere çeşitli tanımları verilmiştir. Ardından kentsel yoksulluk konusuna geçilerek, yoksullukla sosyal dışlanma arasındaki ilişki açıklanmış ve yoksulluk sınırının hesaplanmasına değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki kentsel yoksulluk sorunu, kent yoksulluğunun gelişimi, toplumsal yapı, kentleşme süreci ve gecekondu kavramları etrafında ele alınmıştır. Yoksulluk oranları ve milli gelirin paylaşımı ise çeşitli sayısal verilerle ortaya konulmuştur. Bu bölümde ayrıca Adıyaman'ın tarihçesi, coğrafi konumu, nüfus yapısı, ekonomik özellikleri gibi Adıyaman'a dair tanıtıcı bilgilerin yer aldığı 'Adıyaman Kent Rehberi'ne yer verilmiştir. 'Yoksulluğun Azaltılmasında Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları' başlıklı üçüncü bölümde, yoksulluk konusunun başta 1982 Anayasası olmak üzere mevzuatta ne şekilde ele alındığına değinilmiştir. Çalışmanın devamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının yoksullukla mücadelesi ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, kentsel yoksullukla mücadele Adıyaman özelinde ele alınmıştır. Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Adıyaman Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi olmak üzere kamu kurumlarının; Adıyaman Deniz Feneri Derneği, Adıyaman İnsani Yardım Derneği, Adıyaman Rahmet Eli Derneği ve Adıyaman Umut Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olmak üzere de sivil toplum kuruluşlarının sosyal yardım faaliyetleri ele alınmıştır.513 yoksul hane reisine uygulanan anket çalışması neticesinde kadınların yoksulluğa düşme riskinin daha yüksek olduğu, başta konut olmak üzere yoksul hanelerin yaşam alanlarının yetersiz olduğu, yapılan sosyal yardımların yetmediği ve eğitimsizliğin yoksulluğun en başat sebepleri arasında yer aldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca yoksulluğun çözümünde bireysel çabaların devam ettiği, kamuya güvenin ön planda olduğu, sivil toplum kuruluşlarının eskiye nazaran öneminin arttığı, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu arasında tesis edilecek işbirliğinin çözüme daha fazla katkı sağlayacağı ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Yoksulluk2. Kentsel Yoksulluk3. Kamu Kurumları4. Sivil Toplum Kuruluşları5. Adıyaman6. Sosyal Yardım
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward the effectiveness of social assistance which is carried out by public institutions and non- governmental organizations in the fight against urban poverty as a result of the research carried out on the Adıyaman Urban Poors with their own sentences. The delivery of social assistances effectively will not only provide efficient usage of national sources but also make the efforts of Public Institutions and Non-Governmental Organizations diligence much easier. Starting from this point of view, the situation is initially determined and then touched on the lacks of subject and also suggestions concerning the solution of poverty issue.This study is planned to consist of four sections after the review of the literature. In the first chapter the study of poverty is mentioned and various definitions of poverty are given which are ?absolute, relative and humanitarian?. Then, by shifting to the issue of urban poverty, the relationship between poverty and social exclusion is explained, and the calculation of poverty line is mentioned. In the second chapter, the problem of urban poverty in Turkey is handled around the concepts which are the development of urban poverty, the social structure, the process of urban structure and slums. Poverty rates and the share of national income is put forward via various numerical data. Besides, in that chapter Adıyaman City Guideline is given which includes initiatory information such as Adıyaman's history, its geographical location, population structure, economic characteristics. In the following of the study, in third chapter, titled as Public Institutions and Non-Governmental Organizations in Reducing the Poverty, how the poverty is handled in regulation primarily in the 1982 Constitution. After that, The Social Assistance and Solidarity Foundation?s, The Ministry of Family and Social Policies?, Municipalities? and Non-Governmental Organizations? struggle of poverty is addressed. In the final chapter of the study, the struggle with urban poverty is dealt specifically for Adıyaman. The social welfare activities of governmental organizations: Adıyaman Social Assistance and Solidarity Foundation, Adıyaman Provincial Directorate of Family and Social Policies, Adıyaman Municipality Community Development Centre, and the social welfare activities of non-governmental organizations: Association of Lighthouse in Adıyaman, Adıyaman Humanitarian Aid Association, The Association of Grace Hand in Adıyaman, the Association of Light of Hope and Solidarity are discussed.As a result of the questionnaire applied to 513 head of poor household, it was concluded that; women have higher risk of falling into poverty is higher, besides mainly housing, the living areas of the poor houses are not enough, the social assistance towards the poor is inadequate, lack of education is the principal reason of poverty. In addition, some data are put forward: the individual effort to solve poverty continue, the government trust is at the forefront, the importance of Non- Governmental Organizations increases than ever, the cooperation of government and NGO can contribute to the solution more.Key Words1. Poverty2. Urban Poverty3. Governmental Institutions4. Non-Governmental Organizations5. Adıyaman6. Social Assistance