Sosyal medya pazarlaması: Instagram örneği
Social media marketing: Example of instagram
  1. Tez No: 583798
  2. Yazar: RUKİYE ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN BİLGİN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyal medyanın, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcıları bulunmaktadır. Firmaların, sosyal medya hesaplarını yönetmesi için personel istihdam etmeye başlamasıyla, sosyal medya uzmanlığı olarak yeni bir iş kolu ortaya çıkmıştır. Popüler bir sosyal medya platformu olan İnstagram'ı, kültür ve yaşam biçimi farklı olan her kesimden insan kullanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, İnstagram'ın üniversite öğrencileri tarafından ne amaçla kullanıldığını ve İnstagram'da satış yapan firmalara karşı tüketici davranışını tespit etmektir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören 390 öğrenciye anket uygulanmıştır. Katılımcıların kişisel bilgileri, İnstagram kullanım amaçları ve İnstagram'dan alışveriş yapma durumu tespit edildikten sonra, araştırma hipotezlerine yönelik analizler yapılmıştır. Analizlerde Pearson Chi-Square Testi kullanılmış olup, anlamlı ilişki tespit edildiğinde, ikili karşılaştırmalarda Bonferroni Testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin İnstagram kullanım amaçları sırasıyla, arkadaş takibi, fotoğraf ve video paylaşımı, alışveriş yapmak, modayı ve ünlüleri takip etmektir. Modayı takip etmek, alışveriş yapmak ve firmaları takip etmek için İnstagram'ı kullanan ve yaş olarak daha büyük olan kadın katılımcılar, İnstagram üzerinden daha çok alışveriş yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media has both individual and corporate users. As companies started to employ staff to manage their social media accounts, a new business line emerged as a social media expert. Instagram, a popular social media platform, can be used by people from all walks of life with different cultures and lifestyles. The aim of this study is to determine the use of Instagram by university students and consumer behavior towards companies selling on Instagram. A questionnaire was applied to 390 students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Recep Tayyip Erdogan University. After identifying the participants' personal information, the use of Instagram and the status of shopping from Instagram, analyzes were conducted for the research hypotheses. Pearson Chi-Square Test was used in the analysis. According to the results, the purpose of Instagram usage is to follow friends, share photos and videos, shop, follow fashion and celebrities respectively. Female participants who use Instagram to follow fashion, shop and follow companies do more shopping on Instagram.