Risâletü'l-İslam dergisine göre mezhepler arası takrib düşüncesi
Thought of the convergence between sects according to the journal of risalat Al-Islam
- Tez No: 583799
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Takrîbu'l-mezahib olarak anılan ve Ehl-i sünnet mezhepleri ile Şia arasında yakınlaşmanın ele alındığı bu çalışma, Kahire'de Şiiler tarafından kurulmuş olmasına rağmen Sünni katılımcıları da bulunan Takrib Cemaatinin bu konudaki düşünceleri, görüşleri ve faaliyetleri esas alınarak hazırlanmıştır. Cemaatin bu konudaki görüşleri 1949-1972 yıllları arasında Cemaat tarafından farklı periyotlarla yayınlanan Risaletü'l-İslam dergisine bağlı kalınarak sunulmaya çalışılmıştır. Dergiden hareketle takrib ile neyin kastedildiği, Takrib Cemaatinin bu hedefe ulaşmak için gerçekleştirdiği faaliyetler ve bu faaliyetlerde Ezher ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca Ehl-i Sünnet mezhepleri ile Şia'nın ortak yanları, ihtilafa düştükleri hususlar, ayrılık sebepleri ve aralarında ittifakın sağlanması için çözüm önerileri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda Takrib Cemaati elemanlarının, mezhepler arası yakınlaşma meselesine yüzeysel yaklaştıkları, iki mezhep arasındaki tefrika sebeplerini tarihsel gerçeklikten uzak değerlendirdikleri görülmüş ve buna bağlı olarak da iki mezhep arasındaki ilişkide pek bir ilerleme kat edemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which has been dealth with the convergence between the sects of Ahl as-Sunnah and Shia, namely Taqrib al-Madhahib, has been prepared based on thoughts, opinions and activities of Jamaat al-Taqrib which had also Sunni participants although this Jamaat has been founded by Shiites in Cairo. Opinions of Jamaat about this topic has been tried to be presented by being connected with the Journal of Risalat al-Islam which has been published by Jamaat in different times between the years of 1949-1972. It has been explained what was meant by taqrib, activities Jamaat al-Taqrib did to reach the objective and the relation of Jamaat with al-Azhar in these activities based on the Journal. Also It has been discussed mutual points between Ahl al-Sunnah and Shia, points of conflict, reasons of disagreement and solution offers to reach agreement between sects. At the end of the study, it has been seen that the members of Jamaat al-Taqrib approached to the issue of the convergence between sects superficially and they evaluated reasons of disagreement between two sects away from historical realities and depending on that it has been determined that they could not make significant progress in relationship between two sects.