Entübe hastalara uygulanan aspirasyon işleminde müziğin ağrı üzerine etkisi
The effect of music on pain in aspiration procedure applied to intubated patients
  1. Tez No: 583806
  2. Yazar: ZEYNEP EMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma entübe hastalara uygulanan aspirasyon işleminde oluşan ağrı düzeyine müziğin etkisini incelemek amacıyla ön test-son test yarı deneysel model kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Ankara ili Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bulunan dahiliye yoğun bakım, göğüs hastalıkları yoğun bakım, kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ve erişkin acil serviste takip edilen entübe hastalar alınmıştır. Power analizi sonucuna göre araştırma 50 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Davranışsal Ağrı Ölçeği ve Ramsey Sedasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama standart sapma, minimum, maksimum değerleri, Wilcoxon Testi, Mann Whitney U Test ve Spearman's Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, müzik dinletisinin davranışsal ağrı düzeyine etkisi anlamlı bulunmuştur (Z=-5.334, p=0.000). Hastaların müzik dinletisi öncesi Davranışsal Ağrı Ölçeği toplam puan ortalaması 7.16±1.47, müzik dinletisinden sonraki Davranışsal Ağrı Ölçeği toplam puan ortalaması 6.24±1.41 bulunmuştur. Hastaların müzik dinletisi sonrası Davranışsal Ağrı Ölçeği toplam puanları müzik dinletisi öncesine göre anlamlı düzeyde azalmıştır. Sedatitif ilaç kullanan ve kullanmayan tüm hastalarda müzik dinletisinin ağrı düzeyini azalttığı saptanmıştır. Hastaların sedasyon düzeyleri arttıkça müzik dinletisi sonrası oluşan ağrı düzeylerinin azaldığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, müzik dinletisinin aspirasyon sırasında entübe hastalarda ağrı düzeyini azalttığı, sedatif ilacın ağrı düzeyini etkilemediği ve sedasyon düzeyi ile ağrı düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out using pre-test and post-test quasi-experimental model to investigate the effect of music on the pain level during aspiration procedure for intubated patients. Intubated patients who were followed in internal medicine intensive care unit, chest diseases intensive care unit, cardiovascular surgery intensive care unit and adult emergency department in Gazi University Medical Faculty Hospital in Ankara were included in the study. According to the power analysis, the study was conducted with 50 patients. Data were collected by using personal information form, Behavioral Pain Scale and Ramsey Sedation Scale. Mean standard deviation, minimum and maximum values, Wilcoxon Test, Mann Whitney U Test and Spearman's Correlation Coefficient were used to evaluate the data. According to the findings of the study, the effect of music performance on behavioral pain level was found to be significant (Z = -5.334, p = 0.000). The mean score of Behavioral Pain Scale before the music performance was found as 7.16 ± 1.47 and the mean score of Behavioral Pain Scale after music performance was found as 6.24 ± 1.41. Behavioral Pain Scale total scores of the patients decreased significantly after the music performance. It was found that music performance decreased pain level in all sedated and non-sedated patients. It was determined that the pain levels after the music performance had decreased as the sedation levels of the patients had increased. According to the results of the study, it was found that music performance decreased the pain level in the intubated patients during aspiration, sedative drug did not affect the pain level and a moderate negative correlation was found between sedation level and pain level.