Yoğun bakım hastalarına trakeal aspirasyon işleminde uygulanan pasif müzik terapi ve ayak masajının hemodinamik durum, anksiyete ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of passive music therapy and foot massage applied to intensive care patients during tracheal suction, on the hemodynamic status, anxiety and pain level
  1. Tez No: 945120
  2. Yazar: DİLEK BOZOT KAYASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TEKİNSOY KARTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, 3. basamak yoğun bakım hastalarına trakeal aspirasyon işleminde uygulanan pasif müzik terapi ve ayak masajının hemodinamik durum, anksiyete ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla prospektif, randomize kontrollü, tek kör, deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mayıs-Kasım 2023 tarihleri arasında Niğde İl Merkezinde yer alan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 3. Basamak Yoğun Bakım Ünitelerinde entübe olarak tedavi olan mekanik ventilatör desteği alan hastalar; örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 75 hasta oluşturmuştur. Çalışma, trakeal aspirasyon öncesi müzik terapi (n=25) ve ayak masajı (n=25) uygulanan deney grupları ve rutin uygulamaların yapıldığı kontrol grubu (n=25) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Hasta İzlem Formu”,“Davranışsal Ağrı Ölçeği”,“Yüz Kaygı Ölçeği”,“Ramsey Sedasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmada, bireylerin 0., 41. ve 61.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective, randomized, controlled, single-blind, experimental study to determine the effect of passive music therapy and foot massage on hemodynamic status, anxiety, and pain levels in tracheal aspiration procedure in 3rd step intensive care patients. The population of the study consisted of patients receiving mechanical ventilator support who were intubated in the 3rd Step Intensive Care Units of Niğde Ömer Halisdemir University Training and Research Hospital located in Niğde City Center between May and November 2023; the sample consisted of 75 patients who met the inclusion criteria. The study was carried out with the experimental groups in which music therapy (n=25) and foot massage (n=25) were applied before tracheal aspiration and the control group (n=25) in which routine practices were performed. The research data were collected with the“Patient Introduction Form,”“Patient Follow-up Form,”“Behavioral Pain Scale,”“Facial Anxiety Scale,”and“Ramsey Sedation Scale.”Appropriate statistical methods were used to analyze the data.