Jack London'ın Beyaz Diş roman'ında ırkçılık ve kölelik kavramlarının incelenmesi
The study of racism and slavery in Jack London's white teeth
- Tez No: 583877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Jack London'ın Beyaz Diş isimli eserini merkeze alarak yazarın çocukluk hayatından ölümüne kadar yaşadığı hayatı ve bunun eserlerine nasıl yansıdığı incelenecektir. Jack London'ın yaşadıklarının eserlerine yasıması Beyaz Diş adlı eseri üzerinde ırkçılık, kölelik kavramlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazar'ın hayatı, edebi kişiliği ve yazarın eserlerindeki yaygın temalar ve hayatı arasındaki yakınlığının ayrıntılı bir şekilde incelemenin yanı sıra realizm, natüralizm ve ırkçılık kavramları ele alınacaktır. İkinci bölümde ise konusu ve içerdiği temalar açısından geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Beyaz Diş romanının yaygın temaları ve Amerikan Edebiyatı Tarihi'nde ırkçılık ve kölelik kavramları incelenip alıntılarla desteklenecektir. Bu bölümde ırkçılık ve kölelik kavramları tanımlanacak. Irkçılığın tarihsel süreci hakkında bilgi verilip, ırk ayrımcılığı uygulamalarına değinilecektir. Uzun süredir ilgiyle takip edilen ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan yazarın yoksulluk, açlık, adalet gibi sosyal temalar üzerinde yoğunlaşmış ve bu yönüyle içinde bulunduğu çağın ve toplumun genel eğilimlerine olan anlayışıyla tanınıp akademik çalışmalara da konu olmuştur. Yapılan bu çalışmalara yeni bir boyut kazandıracağını düşünerek yazarın söz konusu eserinde ırkçılık ve kölelik kavramlarını incelemeyi yararlı gördük.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the important writers of the twentieth century of American literature, Jack London's White Teeth and his life from childhood to his death and how it is reflected in his works will be studied. In this respect, it is aimed to study the concepts of racism and slavery in this work. Our study consists of two main sections. In the first part, Jack London's life, his literary personality, the common themes in the author's works, and his closeness between his life will be examined in detail as well as the concepts of realism, naturalism and racism. In the second part, the common themes of the novel White Teeth, which has a wide audience in terms of its subject and common themes, and the concepts of racism and slavery in the history of American Literature will be examined and supported with quotations. In this section, the concepts of racism and slavery will be defined. Some information will be given about the historical process of racism and racial discrimination practices will be discussed. The author, who has been followed with interest for a long time and has a wide audience, has focused on social themes such as poverty, hunger and justice, and has been known for his understanding of the general tendencies of his age and society and has been the subject of academic studies. Considering that these works will bring a new dimension to this work, that's why we found it useful to study the concepts of racism and slavery in the author's work.