Reşadiye/Tokat bentonitinden elde edilen sodyum montmorillonit ile hazırlanan organokillerin adsorplama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the adsorbtive properties of organoclays prepared by the sodium montmorillonite obtained from the Reşadiye/Tokat bentonite
- Tez No: 58389
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Doktora Tezi REŞADİYE/TOKAT BENTONİTİNDEN ELDE EDİLEN SODYUM MONTMORİLLONİT İLE HAZDZLANAN ORGANOKİLLERİN ADSORPLAMA ÖZELİKLERİNİN İNCELENMESİ Müşerref ONAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yüksel SARDKAYA 1997, Sayfa: 125 Jüri : Prof. Dr. Yüksel SARDKAYA Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL Doç. Dr. Osman GÜREL Reşadiye/Tokat yöresinden alman bentonit örneği biri saf sodyum montmo- rillonit olmak üzere beş fraksiyona ayrılmıştır. İyon değişimi ile sodyum montmo- rillonit (Na-M) kalsiyum montmorillonite (Ca-M) kısmen dönüştürülmüştür. Oriji nal bentonit, Na-M, Ca-M ve diğer fraksiyonlar kimyasal analiz (KA), metilen ma visi yöntemi ile katyon değiştirme kapasitesi (KDK) tayini, termogravimetri (TG), X-ışınları difraksiyonu (XRD), Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) yanında azot adsorpsiyon ve desorpsiyonu teknikleri ile incelenmiştir. Na-M ile al kil amin yanında alkilamonyum, alkildiamonyum ve kuaterner amin tuzları karış tırılarak çeşitli organomontmorillonitler (OM) hazırlanmıştır. Metiltribütilamon- yumklorürden Na-M'in KDK'sinin yüzde 20, 40, 60 ve 80'ine eşdeğer ölçülerde alı narak organomontmorillonitler hazırlanmıştır. Tüm organomontmorillonit örnek leri yanında hazır organobentonit örnekleri de XRD, TG ve FTIR yanmda azot ad sorpsiyon ve desorpsiyonu teknikleri ile incelenmiştir. Tüm örnekler için özgül yü zey alanı, özgül gözenek hacmi ve gözenek boyut dağılımı gibi adsorplama özelikle ri belirlenmiştir. Kullanılan organik madde tipi ve miktarının Na-M'in kristal ya pısı yanında özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacmi gibi adsorplama özeliklerine etkisi tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kil, bentonit, montmorülonit, organokil, organomontmoril lonit, organobentonit, yüzey alanı, gözenek hacmi, adsorpla ma özelikleri.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis INVESTIGATION OF THE ADSORPTIVE PROPERTIES OF ORGANOCLAYS PREPARED BY THE SODIUM MONMORILLONITE OBTAINED FROM THE REŞADİYE/TOKAT BENTONITE Müşerref ONAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1997, Page: 125 Jury : Prof. Dr. Yüksel SARDKAYA Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL Assoc. Prof. Dr. Osman GÜREL The Bentonite supplied from the Reşadiye/Tokat region were separated into five fractions in which one of them is pure sodium montmorillonite. The sodium montmorillonite (Na-M) has been partly converted to calcium montmorillonite (Ca-M) by ion exchange. The original bentonite, Na-M, Ca-M and the other fractions have been examined by chemical analysis (CA), the determination of the cation exchange capacity (CEC) by the methylene blue method, thermogravimetry (TG), X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTHl) and also nitrogen adsorption and desorption techniques. Various organomontmorillonites (OM) were prepared with Na-M using alkylamine and also alkylammonium, alkyldiammonium and quaterneramine salts respectively. The organomontmorillonites have been prepared by methyltributylammonium- chloride using 20, 40, 60 and 80 equivalent percentages of the cation exchange capacity of Na-M respectively. All of the prepared organomontmorillonites and the commerically obtained organobentonites were examined by the XRD, TG and FTIR and also nitrogen adsorption and desorption techniques. The adsorptive properties such as the specific surface area, the specific pore volume and the pore size distribution of the samples were determined. The changes in crystal structure and also in adsorptive properties such as the specific surface area and the specific pore volume have been discussed with respect to the type and the quantity of the organic compounds. Key Words : Clay, bentonite, montmorillonite, organoclay, organomontmorillonite, organobentonite, surface area, pore volume, adsorptive properties.