Âşık Ömer, Gevherî ve Karaca Oğlan'ın şiirlerinde tabiat
Âşık Ömer's, Gevherî's and Karaca Oğlan's poetry's natur
  1. Tez No: 583898
  2. Yazar: NİLAY ŞANAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ AYVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Tabiat ve tabiata dair bütün unsurlar geçmişten günümüze dek insanların yaşamında önemli bir yer edinmiştir. Doğa ve doğaya ait birçok unsur âşıkların da dikkatini çekmiş ve âşıklar eserlerine bu tabiat unsurlarını yansıtmıştır. Bu tezin amacı Âşık Ömer, Gevherî ve Karaca Oğlan'ın şiirlerinde tabiat ve tabiat unsurlarının yansımalarını göstermektir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan şiirler taranmış ve bu şiirler içerisinde yer alan tabiat unsurları tespit edilmiştir. Tespit edilen tabiat unsurlarının hangi şekillerde şiirlere yansıdığı ele alınmış ve açıklanmıştır. Çalışmada; Âşık Ömer ve Gevherî divânları ile Karaca Oğlan şiirleri incelenmiştir. Bu doğrultuda incelenen şiirler yedi ana başlık altında ele alınmış ve başlıklar kendi içlerinde bir bütünlük arz edecek şekilde düzenlenmiştir. İncelenen şiirlerde yer alan doğa unsurlarının çok değişik işlevlerle karşımıza çıktığını fark ettik. Âşığı ve mâşuğu temsil etmek amacıyla kullanılan unsurların çokluğu dikkatimizi çekmiştir. Bununla beraber tüm üzüntülerin, sevinçlerin, ayrılıkların, kavuşmaların, hayata dair olumlu ve olumsuz bütün düşüncelerin dışa vurulmasında tabiat unsurlarından yararlanılmıştır. Doğa bir nevi insan psikolojisinin dışa vurumu olmuştur. Çalışmamız sonucunda tabiat ve tabiat unsurlarının şiirlerdeki yerinin azımsanmayacak kadar fazla olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nature and all elements of nature have taken an important place in people's life from past no the present. Nature and elements of it attracted Âşık's atention and Âşık's reflected these nature elements to their literary works. Purpose of this thesis to indicate the reflection of nature and elements of nature in the poems of Âşık Ömer, Gevherî and Karaca Oğlan. In accordance with this purpose poems that are belong to these Âşık have been scanned and natural elements have been determined. Natural elements which are determined and explained have been handled. In this work, Âşık Ömer, Gevherî divân's and Karaca Oğlan poems are studied. Poems studied in this direction have beeen handled in seven main title and titles have been organized in integrity. We recognized that we confronted natural elements in studied poems in different functions. It attracted our attention that natural elements to represent âşık and mâşuk have been used very frequantly. However natural elemets have been utilized to act out feelings such as sarrow, hapiness, seperation, converge, positive and negative thoughts about life. Nature have been a sort of externalizing of human nature. As a result of our work it was found out that nature and natural elements have a considerable effect on poems.