Kâmuran Şipal'in eserlerine psikanalitik bir yaklaşım
A psychoanalytic approach to Kamuran Şipal's works
- Tez No: 583897
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Psikanaliz, 19. Yüzyılda psişik rahatsızlıkların sağaltımı amacıyla Sigmund Freud tarafından bir kuram olarak ortaya atılmış ve psikoloji bilimi için çığır açıcı bir etki yaratmıştır. İlk ortaya atıldığından bu yana edebî eserlerde yer alan bireylerin bunalımları, belirsizlikleri, çatışmaları gibi birçok unsur, psikanalitik kuram uygulanarak irdelenmeye çalışılmıştır. Psikanalitik kuramı, ilk olarak edebî esere uygulayan kişi ise Freud'dur. Freud ile birlikte dünya edebiyatında birçok edebî eser psikanalitik yöntem uygulanarak incelenmiştir. Türk edebiyatında bireyi, bireyin iç dünyasını ve varoluş sorunlarını konu edinen yazarlar, psikanalitik açıdan kayda değer bir malzeme sunarlar. Bu bağlamda eserleri incelenmesi gereken yazarlardan biri de modernist bir tutumla eserlerini kaleme alan Kâmuran Şipal'dir. Bundan hareketle oluşturduğumuz bu çalışmamız, Şipal'in eserlerinin tematik bulguları üzerinde psikanalitik kuramın uygulanması sonucu oluşturulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde psikanalitik kuramın kavramsal açıklaması, bir kuram olarak ortaya çıkışı, günümüze kadar psikanalitik kuram ekseninde gelişen teori ve teorisyenlere yer verilmiştir; ikinci bölümünde Kâmuran Şipal'in hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir; üçüncü bölümünde ise psikanalitik kuramın Şipal'in eserlerine uygulanması sonucu elde edilen verilerin ışığında rüya, cinsiyet karmaşası, cinsellik, doğum travması, narsizm, oedipus, sevgi ve şiddet gibi izlekler irdelenmiştir. Bu bölüm ayrıca gerek Şipal'in eserlerinden yapılmış alıntılarla gerek psikanalize dair kuramsal kitaplardan alınmış bilgilerle desteklenerek sistematize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis was put forward by Sigmund Freud as a theory for the treatment of psychic disorders in the 19th century and had a ground breaking impact on the science of psychology. Since the psychoanalytic theory was first put forward, many factors such as depressions, uncertainties and conflicts of individuals in literary works have been tried to be examined by applying this theory. Freud was the first to apply the theory of psychoanalysis to literary work. Together with Freud, many literary works in the world literature have been examined by applying psychoanalytic methods. In Turkish literature, there are writers dealing with the individual, the inner world of the individual and the problems of existence. These authors present a remarkable material in psychoanalytic terms. In this context, one of the writers whose works should be examined is Kâmuran Şipal, who wrote his works with a modernist attitude. This study is based on the application of psychoanalytic theory on the thematic findings of Şipal's works. In the first part of the study, the conceptual explanation of psychoanalytic theory, its emergence as a theory, the theories and theoreticians that have developed in the axis of psychoanalytic theory have been included. In the second part, the life, literary personality and works of Kâmuran Şipal are given. In the third part, the data obtained from the application of psychoanalytic theory to the works of Şipal are examined along with the data such as dream, gender confusion, sexuality, birth trauma, narcissism, oedipus, love and violence. This section has also been systematized by supporting both the extracts from Şipal's works and the information obtained from theoretical books on psychoanalysis