Ceza Muhakemesinde iddianamenin iadesi kurumu
Restitution of indictment institution in Criminal Procedure
- Tez No: 583907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ceza yargılamasının temel amacı maddi gerçeği ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmada en önemli araç hukuka uygun delillerdir. Soruşturma aşamasında deliller toplandıktan sonra yeterli şüphe oluşursa Cumhuriyet savcısı iddianame düzenler. Kişiye suç itham edici nitelikte bir belge olan iddianamenin görevli ve yetkili mahkeme tarafından kabulü ile kovuşturma aşaması başlar. Ancak iddianame 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 174. Maddesine göre düzenlenmemiş ise Cumhuriyet Başsavcılığına iade edilir. Ulusal Ceza Muhakemesi hukukumuzda iddianamenin iadesi kurumu ilk kez 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile yer almıştır. Kurumun en önemli düzenlenme amacı eksik düzenlenen iddianamelerin önüne geçmektir. Bu sayede yargılamanın daha kısa sürede sonuçlandırılması hedeflenmiştir. Yargılamanın makul sürede bitirilmesi adil yargılanma hakkı açısından önem taşımaktadır. Ayrıca eksik düzenlenen iddianamelerin önüne geçilmesi kişilerin lekelenmeme hakkını da korumaktadır. Çalışmamızda öncelikle ceza muhakemesinin temel amacı, kamu davasının açılması, iddianame ve iddianamenin unsurları gibi konuyla ilgili temel kavramlar açıklanmış, çalışmanın devamında ise iddianamenin iadesi kurumu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The essencial aim of the criminal procedure is to find out material fact. Fort he reaching this aim, legal proofs are most important resources. On the investigation stage, after collecting proofs the public prosecutor prepares indictment. Prosecution stage begins with acceptance of indictment, which is an accusative document, by the competent court. But if the indictment didn't prepared according to 174th clause of 5271 numbered Criminal Procedure Law, it will be restitutioned to Chief Public Prosecuter's Office. In our national criminal procedure law, for the first time, restitution of indictment institution has been established within the 5271 numbered Criminal Procedure Law. The most important purpose of arrangement is prevent to insufficent indictments. By this mean concluding trials faster has been targeted. Finishing trials in reasonable duration is important for right to fair trial. Also preventing to insufficent indictments protects people's right against self incrimination. In our study, the basic concepts about the subject such as the essencial aim of the criminal procedure, initiation of public prosecution, indictment and its factors are explained then at the continuation of study restitution of indictment institution is examined comprehensively.