19.yy çağdaş Yunan edebiyatı'nda tarihi romanın gelişimi ve 20.yy tarihi roman örnekleri
Development of historical fiction in the modern Greek literature of 19th century and historical novel samples from the 20th century
- Tez No: 583935
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma tarih ve edebiyat ilişkisinden yola çıkılarak tarihi roman türü üzerine ayrıntılı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. XIX. yüzyıl Çağdaş Yunan Edebiyatı'nda tarihi roman türünün doğuşu ve gelişimi mercek altına alınmış, incelenen romanlardaki tarihsel arka plan hakkında genel bir bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ardından bu çerçevede oldukça verimli bir dönem olan XX. yüzyıl romanlarından örnekler sunulmuştur. Çalışmada; hakkında sınırlı sayıda araştırma bulunan Çağdaş Yunan Edebiyatı'nda tarihi roman etraflıca açıklanmış, hem Batı'da hem de Yunanistan'daki ilk örnekler ele alınmıştır. Ayrıca anlattıkları döneme ışık tutan romanlar incelenerek tür hakkında genel çerçeve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to bring an extensive point of view over historical fiction form by the help of connections between history and the literature. While elaborating the birth and development of historical fiction form in the 19th century Modern Greek Literature, it is tried to provide general information over the historical background on the fictions studied. Afterwards, examples from 20th century fictions -which are very productive in this frame- are discussed. Providing a general information over the historical fiction form in Modern Greek Literature which has limited number of reseraches about, preliminary examples both from West and Greece has been discussed. Additionally, the general frame is completed by discussing the fiction examples which shed light on the historical periods studied.