Farklı sıklıkta yapılan benzer HIIT (High intensity interval training) protokolünün aktif genç erkeklerde fizyolojik ve hormonal parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of various frequency HIIT (High intensity iinterval training) protocols on physiological and hormonal parameters in young active males
  1. Tez No: 583937
  2. Yazar: AZİZE BİNGÖL DIEDHIOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, farklı sıklıkta yapılan benzer HIIT protokolünün aktif genç erkeklerde fizyolojik ve hormonal parametrelere etkilerinin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya fiziksel olarak aktif 26 genç erkek (yaş:20,05±2,0yıl; boy:176,33±5,55cm; VYY:19.12%; VO2maks:41,22±4,90ml/kg/dk) katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak Kontrol (n=8) HIIT2 (n=9) ve HIIT4 (n=9) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Aerobik dayanıklılığın belirlenmesi için bisiklet ergometresinde Storer'in VO2Maks ve anaerobik gücün belirlenmesi için WAnT protokolü uygulanmıştır. HIIT antrenmanlarının başında ve sonunda DEXA ile VYY'leri kaydedilmiştir. Kortizol hormonuna HIIT antrenmanlarının başında ve sonunda birer kez bakılmıştır. Testosteron, BH ve İnsülin değerleri ise HIIT antrenmanlarının başında ve sonunda aerobik dayanıklılık testinden hemen önce dinlenik durumda, test bittikten hemen sonra, 15 ve 30. dakika sonunda ölçülerek değerlendirilmiştir. KLak değerlerine ise VO2Maks testinden önce ve testten hemen sonra bakılmıştır. HIIT antrenmanlarının vücut kompozisyonu, aerobik dayanıklılık, anaerobik güç ve kortizol hormonu üzerine etkisi Kovaryans Analizi (ANCOVA) ile test edilmiştir. Kan laktat konsantrasyonları arasındaki farklar 3 x 2 (Grup x Test) Tekrarlı Ölçümlerde Karışık Desen ANOVA ile test edilmiştir. Antrenmanın hormonal yanıtlar üzerine etkisini belirlemek için 3x2x4 (Grup x Test x Zaman) Tekrarlı Ölçümlerde Çok Yönlü ANOVA kullanılmıştır. F istatistiği anlamlı çıktığında farklar Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi ile belirlenmiştir. Tüm istatistik işlemler SPSS programında (Ver.16) yapılmış, 0.05 yanılma düzeyi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ön test ve son test VYY'lerinde HIIT2 grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma söz konusuyken (p=0,016), HIIT4 grubunda bir azalma tespit edilmemiştir (p=0,076).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of similar HIIT protocol on physiological and hormonal parameters in active young males. 26 physically active young men (age: 20.05 ± 2.0 years; height: 176.33 ± 5.55cm; BFP: 19.12%; VO2Max: 41.22 ± 4.90ml / kg / min) were included in the study. Participants were randomly divided into three groups as Control (n = 8) HIIT2 (n = 9) and HIIT4 (n = 9). For determination of aerobic stability, VO2Max of Storer on bicycle ergometer and WAnT protocol for determination of anaerobic power were applied. BFP were recorded at the beginning and end of HIIT training by DEXA. Cortisol hormone was examined at the beginning and end of HIIT training once. Testosterone, GH and Insulin levels were measured at the beginning and at the end of the HIIT training at rest, just before the aerobic endurance test, immediately after the end of the test and also at the end of 15 and 30 minutes after the test. BLac values were measured before and immediately after VO2Max test. The effect of HIIT training on body composition, aerobic endurance, anaerobic power and cortisol hormone was tested by Covariance Analysis (ANCOVA). Differences between Blac concentrations were tested by 3 x 2 (Group x Test) Repetitive Measurements with Mixed Pattern ANOVA. Multivariate ANOVA & Repeated Repeated Measurements was used for 3x2x4 (Group x Test x Time) to determine the effect of training on hormonal responses. All statistical procedures were performed in SPSS program (Ver.16) and 0.05 error level was used. According to the results of the analysis, there was a significant decrease in the pre-test and post-test BFAs in the HIIT2 group compared to the control group (p = 0.016), but not in the HIIT4 group (p = 0.076).