İsak Varon'a ait TRT repertuarında yer alan eserlerin makamsal analizi
Musical analysis of Isak Varon's musical works in TRT repertoire
  1. Tez No: 583952
  2. Yazar: MELTEM MACİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, gayr-ı Müslim Bestekârlarımızdan İsak (İzak) Varon'a ait TRT repertuarında yer alan farklı makamlarda bestelenmiş eserlerin makam özelliklerinin ve usûllerinin ayrı ayrı açıklanmasının ardından makamsal analizleri yapılmıştır. Bu vesileyle, Türk mûsikîsinin bütünü içerisinde makamsal özellikler, üçlü, dörtlü, beşli, geçki ve çeşniler ortaya konularak farklı 16 makamdaki eserlerin ölçü bazında işlenmesi ve bu anlamda Türk mûsikîsi bestekârları arasında yerinin olduğunun belirlenmesi yönünden ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, TRT repertuarında yer alan İsak Varon'un bestelemiş olduğu eserlerinin makamın özümsenmesi, daha önce böyle bir çalışmanın yapılmamış olması nedeniyle önem arz etmektedir. Ayrıca, çalışma Türk toplumuna mal olmuş sanatçı ve eserlerinin tanıtılması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması, daha sonra yapılacak bilimsel çalışmalara araştırmacı ve eğitimcilere katkı sağlaması yönünden önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The musical pieces were analyzed after their maqam features and styles were expressed one by one in this study. These musical pieces belong to İsak(İzak) VARON who is one of the non-muslim composers. These musical pieces have been composed in different musical modes Hereby, the aim is to bring out the musicial modes as trio, quartet, quinary and tastes in addition to analyzing musical works in 16 forms, by the way, to find out whether İsak Varon has a place among Turkish musical composers. It is important to internalize the musical Works composed by İsak Varon in TRT repertoire as there has been no study like this before. This scientific study is important because it will contribute to the scientists, educators and studies that will be carried out in the future, it is also important as it will introduce valuable artists and masterpieces and convey these to the future generation.