Çocukların yoksullukla baş etme stratejilerinin yeni çocukluk sosyolojisi bağlamında incelenmesi: İstanbul örneği
Examination of the children's coping strategies with poverty in the context of new childhood sociology: Istanbul case
- Tez No: 583951
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Sosyolojide yetişkin dünyasının önemli toplumsal sorunlarından biri olarak çalışılan yoksulluk aynı zamanda çocukların gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat yoksulluk literatürüne bakıldığında 1980'lerin sonlarına kadar bu gerçekliğin ihmal edildiği görülmektedir. 1980'lerin sonlarından itibaren neoliberal politikaların küresel boyutta yoksulluğun artmasına ve yayılmasına yol açmasıyla; uluslararası gündemde 1989 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabulü ve sosyal teorideki paradigma değişiminin etkisiyle -yorumlayıcı yaklaşımlar ve birey kuramlarının geliştirilmesiyle- çocuklar toplumsal bir kategori ve analiz birimi olarak görülmüştür. Böylelikle çocuklar yoksulluk istatistiklerine dahil edilmeye veya özel olarak çocukların yaşadığı yoksulluk yoksunluk ve indeks ölçütleri üzerinden incelenmeye; nitel araştırmalarda çocukların yoksulluk hakkındaki düşünceleri ve deneyimleri sorgulanarak onların bakış açıları dikkate alınmaya başlanmıştır. Bu çalışma çocukların toplumsal sorunların özneleri olduğundan hareketle gündelik yaşamda çocukların yoksullukla nasıl baş ettiklerine odaklanmaktadır. Fenomenolojik yaklaşımın benimsendiği çalışmada amaç, çocukların yoksullukla baş ederken geliştirdikleri stratejilerin ve saiklerinin neler olduğunu; hangi koşulda ortak olduğunu veya farklılaştığını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca çocukların yoksullukla baş ederken gündelik yaşamın 'basitliği'nde nasıl bir faillik türü sergilediklerini anlamak araştırmanın amaçları arasındadır. Bu çalışma çocuk yoksulluğunun çocukların bakış açıları temelinde incelenerek sorun alanlarının anlaşılmasında ve soruna çözüm üretilmesinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Poverty have studied as one of the significant social problems of adult world in sociology also affect adversely children's daily life. However, it has been seen neglected this reality by the end of 1980s when poverty literature examined. Since the late1980s with leading to increase the neoliberal policy and expansion of poverty at global extent; the effects of approval of the 1989 United Nations Convention on the Rights of the Children in international agenda and paradigm shift in social theory -by developing interpretive approaches and individual theories- children has been regarded as social category and unit of analysis. Thus children have begun to be included poverty statistics or to be investigated children's poverty distinctively; taken in consideration in their point of view by questioning views and experiences of children on poverty qualitative researches. This study focus on how children cope with poverty in daily life with reference to subjects of social problems. The aim of this study which has been adopted phemenological perspective reveals what are the strategies and motives that children develop while coping with poverty; in a which condition they share same strategies and motive or differ from each other. Besides the other aim is to comprehend which agency kind is displayed by children in the 'simplicity' of daily life while coping with poverty. This study will be guiding on understanding field of the problem and creating solution for the problem by investigating the child poverty in the basis of their point of view.