Ankara ilinde bir okulda öğrenim gören 10-14 yaş arası erkek çocuklarda farklı beden eğitimi dersi uygulamalarının seçilmiş fiziksel ve motorik özellikler üzerine etkileri
The effects of different physical education applications on selected physical and motoric features on 10-14 year old boys in a school in Ankara
  1. Tez No: 583953
  2. Yazar: SEVİLAY ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, ilköğretim ikinci kademede eğitim öğretim gören erkek çocuklara uygulanan, Beden Eğitimi ve Fiziksel Etkinlik derslerinin seçilmiş fiziksel ve motorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi ve bu aktivitelerin erkek çocuklarda fiziksel uygunluk parametrelerine nasıl yansıdığını ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 2018-2019 yılları arasında eğitim öğretim gören ve haftada en az 2 saat olmak üzere Beden Eğitimi dersleri ve fiziksel etkinlik uygulamalarına katılan toplam 75 erkek öğrenci gönüllü olarak dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan bir grup erkek öğrenci haftada 2 saat fiziksel aktivite yaparken, diğer grup olan erkek öğrenciler 2 katı daha fazla fiziksel aktivite uygulamıştır. Öğrencilerin fiziksel ve motorik özelliklerini belirlemede vücut ağırlığı, boy uzunluğu, kas kuvveti ve dayanıklılığı, anaerobik güç ve denge testleri uygulanmıştır. Bu testler ön test, uygulama periyodu ve son test olmak üzere 3 aşamada yapılmıştır. Bu ölçümler ön test yapıldıktan sonra, 8 haftalık bir uygulama periyodu ardından, son test ile ölçümler tamamlanmıştır. Bu çalışmada, Beden Eğitimi dersine giren öğrenciler ile beden eğitimi dersi ile birlikte fiziksel etkinlik uygulamalarına da katılan öğrencilerin, boy ve vücut ağırlık ölçümleri alındıktan sonra mekik, şınav, esneklik, yatay sıçrama, top fırlatma, sürat ve denge testleri uygulanmıştır. Fiziksel ve motorik özellikler arasında bir farklılık tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 20.0 paket programı ve istatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistikler ve dağılıma bağlı olarak bağımlı ve bağımsız örneklem t testleri veya Wilcoxon ve Man Whitney U testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, fiziksel aktivitenin süresinin öğrencilerde seçilmiş fiziksel ve motorik özellikler üzerine etkisinin olup olmadığını değerlendirme ve istatistiksel veriler doğrultusunda yorumlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study applied to secondary school male students was held with the aim to reveal how Physical Education and Physical Activity reflect to selected physical fitness parameters. A total of 75 male students who are educated between 2018-2019 and attend physical education course and physical activity practices at least 2 hours per week were included as volunteers to this study. While a group of male students participated in the study do physical activity two hours per week, male students in the other group applied more physical activity. When one group had 2 hours of physical activity in a week, the other had at least 4 hours. Body weight, height, muscle strength and endurance, anaerobic power and balance tests were applied to determine the physical and motoric characteristics of the students. These tests were planned to be carried out in three stages as pre-test, application period and final test. In this study, the tests (crunch, push-ups, flexibility, horizontal jump, ball throwing, speed and balance) were performed after taking the height and body weight measurements of the students who participate physical education courses and also participate in physical activity practises. The data were analyzed using IBM SPSS 20.0 package program and descriptive statistics as a statistical method and dependent and independent sample t tests or Wilcoxon and Man Whitney U tests depending on the distribution. In this study, it is aimed to evaluate whether the duration of physical activity has an effect on the selected physical and motoric characteristics in students and to interpret it in the direction of statistical data.