Hastanedeki kadın işgörenlerin algıladıkları öğrenilmiş çaresizlik ve öz yeterlilik ile başetme stratejileri arasındaki ilişkisi
The correlation between learned helplessness perceived by female health care workers in hospitals, and self efficacy and coping strategies
  1. Tez No: 785939
  2. Yazar: SÜMEYYE SENA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN TOPTAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, hastanede çalışan kadın işgörenlerin algıladıkları öğrenilmiş çaresizlik ve öz yeterlik ile başetme stratejileri arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini Ağustos 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında hastanede çalışan kadın doktor, hemşire ve oda destek elemanları oluşturmuştur (n=274). Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği, Başaçıkma Stratejisi Ölçeği ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the correlation between Learned Helplessness perceived by female healthcare workers in hospitals, and Self-Efficacy and Coping Strategies. The sample of this descriptive study consisted of female doctors, nurses and room support staff between August 2021 and May 2022 (n=274). The Personal Information Form, The Learned Helplessness Scale, The Coping Strategies Scale and The General Self-Efficacy Scale were used to collect data.