Encapsulation of oils from sour cherry kernel and berry seeds by protein-protein complexes
Vişne ve ahududu-böğürtlen türü meyve çekirdeği yağlarının protein-protein kompleksleri ile kapsüllenmesi
  1. Tez No: 584065
  2. Yazar: EDA ADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, yüksek Omega 3 ve 6 yağ asitleri içeren ahududu çekirdeği ve vişne çekirdeği yağlarının zıt yüklü protein kompleksleri ve koaservatları ile enkapsüllenmesi incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, belirli oranlarda iki zıt yüklü protein laktoferrin (LF) ve bezelye proteini izolatı (BPİ) arasında gerçekleşen elektrostatik etkileşim çalışılmıştır. Elektrostatik komplekslerin yapısal yönleri dinamik ışık saçılımı, küçük açı X-Ray saçılma (SAXS) , bulanıklık, geçirimli elektron mikroskopu (TEM) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) ile incelenmiştir. Vizkoz yapıdaki kompleks koaservat dar bir pH aralığında (pH 5.0 and 5.8) elde edilirken çözünür kompleksler pH 6.2-7.5 aralığında oluşturulmuştur. İkinci kısımda, emülsiyonlar optimum kompleks (pH 7) ve koaservat (pH 5.4) koşullarında farklı yöntemlerle hazırlandı. En uygun yöntem, damlacık büyüklüğü, damlacık yükü, emulsiyon stabilitesine bakılarak kompleks ve koaservatların enkapsülasyon işleminin son aşamasında oluşturulması olarak belirlendi. Tezin üçüncü bölümünde, farklı yağ konsantrasyonunun (ağırlıkca %2-10) emülsiyonların damlacık büyüklüğü ve reolojisi üzerindeki etkisi incelenmiştir Emülsiyonlar daha sonra yükleme kapasitesini, enkapsülasyon verimini, yükleme verimini, nem içeriğini ve enkapsül morfolojisini değerlendirmek üzere dondurularak kurutuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the encapsulation of raspberry seed oil (RSO) and sour cherry seed oil (CHSO) which have high amount of Omega 3 and 6 fatty acids by heteroprotein complexes and coacervates was investigated. In the first part of thesis, formation of complexes and coacervates was examined between two oppositely charged globular proteins, lactoferrin (LF) and pea protein isolate (PPI) with a specific PPI/ LF molar ratio at room temperature. Structural aspects of the electrostatic complexes probed at different length scales were investigated as a function of pH by means of dynamic light scattering, small angle X-ray scattering (SAXS), turbidity measurements, transmission electron microscopy (TEM) and atomic force microscopy (AFM). In an optimum narrow range of pH 5.0-5.8, a viscous liquid phase of complex coacervate was obtained whereas soluble complexes were formed between pH 6.2-7.5. In the second part, emulsions were prepared with different methods at optimum complex (pH 7) and coacervate (pH 5.4) conditions. The most appropriate method was determined as formation of complexes and coacervates at the last stages of encapsulation based on droplet size, droplet charge, emulsion stability and microstructure analysis. The effect of oil concentrations on (2-10 wt%) droplet size and rheology of emulsions was evaluated in the third part of thesis. Emulsions were later freeze dried to evaluate loading capacity, encapsulation efficiency, loading efficiency, moisture content and encapsules morphology.