Yüksek sıcaklığın polimer esaslı sentetik mikro lif takviyeli harçların mekanik özelliklerine etkisi
The effects of high temprature on the mechanical properties of polymer-based synthetic micro fiber reinforced mortars
- Tez No: 584080
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada polimer esaslı sentetik mikro lif ilave edilerek üretilen harçların yüksek sıcaklık etkisindeki davranışları incelenmiştir. Mikro lifler %0, %0,5, %1 ve %1,5 oranlarda ve silis dumanı ise çimento miktarının ağırlıkça %0, %5, %10 ve %15 oranlarında olacak şekilde toplam 16 seri harç numuneler üretilmiştir. Standart küre tabii tutulan harç numunelerin üzerinde laboratuvar koşullarında, ayrıca 300 oC, 600oC ve 900 oC sıcaklık etkisini maruz bırakıldıktan sonra fiziksel özelliklerin belirlenmesi amacıyla kuru birim ağırlık, boşluk oranı, su emme ve ultrases geçiş hızı deneyleri yapılmıştır. Mekanik dayanımların tespiti için ise eğilmede çekme ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Yüksek sıcaklık etkisine maruz bırakılan harçların kuru birim ağırlıklarında ve ultrases hızı geçiş hızlarında azalma gözlenirken, buna karşılık su emme ve porozite değerlerinde artış elde edilmişidir. Sıcaklık öncesi basınç ve eğilme dayanımlarında lif ve silis dumanı içeriğine bağlı olarak artış gözlenirken, sıcaklık sonrası dayanımlarda azalma gözlemlenmiştir. Ayrıca, yüksek sıcaklık sonrası basınç ve eğilme dayanımlarındaki azalmalarda silis dumanı ve mikro lifin olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of mortar, produced by adding polymer-based synthetic micro fibers, is investigated at elevated temperatures. Mortar specimens were produced by addition of fibers to the mix at 0%, 0.5%, 1% and 1.5% percentages, and silica fume was used at 0%, 5%, 10% and 15% percentages as a replacement of cement by weight. After standard curing, reference mortar specimens were kept in laboratory condition, and others were subjected to the temperatures of 300 oC, 600 oC and 900 oC. Then, specimens subjected to high temperatures left to self-cooling. In order to determine the physical properties such as dry unit weight, void ratio, water absorption and ultrasound tests were made on mortar specimens after cooling. Besides, flexural and compression tests were made for the mechanical strengths of mortars. After application of high temperatures, it was observed that dry unit weight and ultrasound pulse velocity of mortar specimens decreased, however void ratio and water absorption of mortars including fiber and silica fume were increased less than reference specimens. The mechanical strengths of mortar increased by increasing silica fume and fiber before application of high temperature. On the other hand, mortars had good performance to the high temperature depending on the silica fume and the synthetic micro fiber the contents.