9. sınıf öğrencilerinin mantık konusundaki kavram yanılgıları
9th grade students' misconceptions about logic
  1. Tez No: 584085
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Öğrencilerin bir konuyu öğrenme aşamasında iken o konu ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgıları, yeni öğrenmesine engel teşkil edebilir. Çünkü öğrenme, öğrencilerin yeni öğreneceği bilgiler ile ön bilgileri arasında ilişki kurmasıyla gerçekleşmektedir. Öğrencilerin matematikte de kavram yanılgılarına sahip olduğu ve bu anlamda özellikle matematiğin önemli konularından Mantık konusunda da öğrencilerin çeşitli kavram yanılgılarına ve öğrenme güçlüklerine sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim dokuzuncu sınıf matematik dersi mantık öğrenme alanında öğrencilerin karşılaştıkları kavram yanılgılarını tespit etmektir. Araştırma, betimsel nitelikte olup tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Isparta İli Merkez İlçesinde bulunan 5 farklı türde 8 okulda 9. sınıfta öğrenim gören 274 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin mantık konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi amacıyla 9. Sınıf Mantık Konusu kazanımları doğrultusunda her biri 3 aşamalı 19 adet sorudan oluşan çoktan seçmeli“Teşhis Testi”hazırlanmıştır. Bu test öğrencilere bir ders saati boyunca uygulanmıştır. Testin değerlendirmesinde her soru üç aşaması birlikte değerlendirilmektedir. Soruların ilk iki aşamasında doğru-yanlış durumu, üçüncü aşamasında ise öğrencinin emin olup olmadığı durumu tespit edilir ve bir soruda 8 farklı durum ortaya çıkmaktadır. Bu 8 durum, 4 farklı kategoride değerlendirilip ilk iki aşamadan en az biri yanlış ve üçüncü aşamanın emin olunduğu durumlarda öğrencinin o soruyu ölçen kazanımla ilgili kavram yanılgısı olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin mantık konusunda her bir kazanımla ilgili kavram yanılgılarının olduğu saptanmıştır. Bir önermenin olumsuzu, niceleyiciler, açık önermeler ve terim kavramlarında öğrencilerin daha çok yanılgıya düştüğü bulgularına ulaşılmıştır. Öğrencilerin kavram yanılgılarının giderilmesi konusunda, işlemsel öğrenmenin yanında kavramsal öğrenmeyi destekleyecek öğrenme ortamlarının oluşturulmasına önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Students' misconceptions about a topic while the yare in the learning phase may constitute an obstaclefor new learning. Because learning happens by establishing a relationship between the information that the students will learn and their prior knowledge. It is seen that students have misconceptions in mathematics and in this sense, students have various misconceptions and learning difficulties especially in Logic which is one of the important subjects of mathematics. The aim of this study is to determine misconceptions that students face in the field of logic learning in ninth grade mathematics lesson in secondary education. The research is descriptive and has been carried out by using screening model. The study group of the study consists of 274 students in 9th grade in 8 schools of 5 different types in the central district of Isparta Province in the 2012-2013 academic year. In order to determine the students' misconceptions about logic, a multiple choice "Diagnostic Test consisting of 19 questions in 3 stages wasprepared in line with the 9th Grade Logic Subject gains. This test was applied to the students for one lesson. In the evaluation of the test, three stages of each question are evaluated together. The first two stages of the questions are true-false status, the third stage is determined whether the student is confident and thus 8 different situations arise in one question. These 8 situations were evaluated in 4 different categories and it was found that at least one of the first two stages was wrong and in the situation that the third stage was assured, the student had misconceptions about the gain that measured that question. As a result of the study, it was determined that students had misconceptions about each gain in logic. It has been found that students are more misled in negative of a proposition, quantifiers, open propositions and term concepts. In order to eliminate misconceptions of the students, it is considered that importance should be given to the creation of learning environments to support conceptual learning as well as operational learning.