Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, kalıcılık ve tutumlarına etkisi
The effect of realistic mathematics education approach on academic achievements, retention and attitude of 9th grade students
  1. Tez No: 691986
  2. Yazar: HASAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yaklaşımının ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin“Denklem ve Eşitsizlikler”konusundaki başarısına, bilgilerin kalıcılığına ve yapılan öğretimin matematik dersine olan tutuma etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma verileri bu 73 öğrenciden elde edilmiştir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Denklem ve Eşitsizlikler Başarı Testi 1, 2 ve 3 (DEBT1, 2, 3), Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (MTÖ) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. DEBT1 ve MTÖ öntutum testleri One-Way ANOVA; DEBT2, DEBT3 ve MTÖ sontutum test verilerine de ANCOVA analizi yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Deney gruplarının DEBT2 puanları, kontrol gruplarının DEBT 2 puanlarıyla karşılaştırıldığında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca DEBT3 puanları karşılaştırıldığında farkın deney grubu lehine marjinal düzeyde anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ancak MTÖ bulgularında iki grup arasında yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin GME'nin derslerde kullanılmasının faydalı olduğuna dair görüş belirttikleri belirlenmiştir. Sonuç: Gerçekçi Matematik Eğitimi ile yapılan eğitim mevcut öğretim programına göre yapılan eğitime kıyasla öğrencilerin akademik başarılarını ve kalıcılığı artırmada daha etkilidir. GME uygulanan sınıflarda yapılan gözlem ve görüşmeler sonucunda GME'nin öğrenmeyi kolaylaştırdığı, bilgileri kalıcı hale getirdiği, aktif katılımı sağladığı, öğrenmeyi zevkli hale getirdiğine yönelik faydalarının olduğu belirtilmiştir. Bunlara ek olarak yaratıcı düşünmeyi, mantık yürütebilmeyi ve grup olabilme becerisini geliştirip kavramları daha iyi öğrenebilmeye katkısının olduğu da vurgulanmıştır. Öğrencilerin GME ile başarılarının arttığı, konunun daha anlaşılabilir ve ilgi çekici hale geldiği görüşüne sahip oldukları bulunmuştur. Olumsuz olarak sayılabilecek çok fazla bir görüş bildirmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of the Realistic Mathematics Education (RME) approach to the success, the retention and the attitude of 9th grade students of secondary education on“Equation and Inequalities”on mathematics lesson. Method: Research data was obtained with these 73 students. Semi-experimental design was used in the research. Equation and Inequalities Achievement Test 1, 2 and 3 (EIAT 1, 2, 3), Attitude Scale towards Mathematics Course (ASM) and semi-structured were used as data collection tools. EIAT1 and ASM pre-attitude tests was analyzed One-Way ANOVA; EIAT2, EIAT3 and ASM post-attitude test data was analyzed ANCOVA. The data obtained from the interviews were subjected to content analysis. Findings: The EIAT 2 scores of the experimental groups were found to be statistically significantly higher in favor of the experimental group compared to the EIAT2 scores of the control groups. Also, when the EIAT3 scores were compared, the difference was found to be marginally significant in favor of the experimental group. However, no statistically significant difference was found in the comparison between the two groups in the findings of the ASM. It was determined that the students stated that it was beneficial to use RME in the lessons. Result: Realistic Mathematics Education is more effective in increasing students' academic achievement and retention compared to the education provided by the current curriculum. As a result of the interviews and observations conducted in the classes where RME was applied, it was stated that RME facilitates learning, makes the information permanent, ensures active participation, and makes learning enjoyable. In addition, it has been emphasized that it contributes to creative thinking, logic, and being able to become a group and to learn concepts better. It has been found that students have increased their success and have the view that the subject has become more understandable and interesting with RME. It was determined that they did not give too many opinions that could be considered negative.