Spinoza'nın felsefesinde demokrasi kavramı üzerine bir eleştiri
A critique of the concept of democracy in Spinoza's philosophy
- Tez No: 584109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN RIZVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Modern düşüncenin bir sonucu olan demokrasi bugün bir paradoks içindedir. Bunun nedeni, demokrasinin modern sınırlar içerisinde, modern egemenlik düşüncesi üzerinden tanımlanmasıdır. Modern düşüncenin belli sınırları olduğundan, cevap üretmenin ufku da bu sınırlarla çevrilidir. Modern düşünce, her ne kadar kendisinden önceki çağların teorisine karşı daha özgür bir dünya sunsa bile, bugün yaşamın dinamikliği karşısında sınırlayıcı bir pozisyona düşmüştür. Böylece, modern demokrasi de bu sınırlamanın meşruiyetini sağlamıştır. Demokrasinin önemli olduğuna inanılıyorsa, onu bu paradokstan kurtarmak ve farklı bir biçimde düşünmek gerekir. Bu tezin amacı, demokrasiyi bu kıskaçtan kurtarmaktır. Bunun yolu da, Spinoza'nın felsefesinden geçer. Spinoza bir sistem düşünürüdür. Sisteminin kurgusu da ontoloji tarafından sağlanır. Demokrasi kavramı da Spinoza'nın ontolojisiyle yakından alakalıdır. Başka bir ifadeyle, demokrasi Spinoza'nın ontolojisine içkindir. Fakat tarihsel olarak bakıldığında bu ontolojik içkinliğin, politik örgütlenme biçimi olarak kendisini hemen göstermediğini görüyoruz. Bu, insanın kendisi ve dünya hakkında bilgisinin yetersiz olmasından kaynaklanır. Demokrasi de dahil olmak üzere her siyasi örgütlenme biçimi dünyayı anlama ve bilme uğraşının bir sonucudur. Bu uğraşa, arzu eşlik eder. O halde, yapılması gereken ilk şey demokrasiyi ontolojiyle birlikte düşünmektir. Bir sonraki evre ise demokrasiyi deneyim alanında bilgiyle ilişkisinde ele almak olacaktır. Bu noktada, demokrasi farklı bir anlam kazanıp, farklı sonuçlara yol açacaktır. Böylece demokrasi modern düşünceden bağımsız düşünülebilecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of modern thought, democracy is in a paradox today. The reason for this is that democracy is defined within modern boundaries through the idea of modern sovereignty. Since modern thinking has certain limits, the horizon of generating answers is also surrounded by these limits. Even though modern thought offers a more free world against the theory of its predecessors, it is now in a restrictive position in the face of the dynamics of life. Thus, modern democracy provided the legitimacy of this limitation. If democracy is believed to be important, it is necessary to free it from this paradox and to think differently. The aim of this thesis is to free democracy from this clamp. The way to do this is through Spinoza's philosophy. Spinoza is a system thinker. The fiction of the system is also provided by ontology. The concept of democracy is also closely related to Spinoza's ontology. In other words, democracy is inherent in Spinoza's ontology. But historically, this ontological immanence does not immediately reveal itself as a form of political organization. This is due to insufficient knowledge of human himself and about the world.. Every form of political organization, including democracy, is the result of an effort to understand and know the world. This effort is accompanied by desire. So, the first thing to do is to think about democracy together with ontology. The next stage is to deal with democracy in relation to knowledge in the field of experience. At this point, democracy will gain a different meaning and lead to different results. Thus, democracy can be considered independent of modern thought.