Ultrasonik ve fenton yöntemleri kullanılarak sulardan renk giderimi
Removal of color from water using method of ultrasound and fenton
  1. Tez No: 584117
  2. Yazar: EVRİM KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BAYRAKCI KAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Nüfus artışı ve teknolojik gelişmelerden dolayı çevre kirliliği gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde çevre kirliliğine sebep olan spesifik kirleticilerinden biri de boyarmaddelerdir. Boyarmadde içeren atık sular, alıcı ortama deşarj edildiğinde su ortamında ışığın geçirgenliğini azaltarak fotosentetik aktiviteyi olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bazı sucul organizmalarda birikmesi sonucu toksik ve kanserojenik ürünler meydana gelmektedir. Bu çalışmada boyarmaddelerden biri olan Reaktif Siyah 5 (RS5) 40 mg/L derişim değerinde ultrases (US), Fenton (Fe+H2O2) ve US/Fenton reaksiyonlarına tabi tutulmuştur. Renk giderim verimleri araştırılmış ve en iyi renk giderim veriminin yakalandığı şartlarda reaksiyonların Toplam Organik Karbon (TOK) değerleri incelenmiştir. Ayrıca suda bulunan SO4-2, HCO3- ve NO3- iyonlarının ve N2 gazının renk giderime etkisi araştırılmıştır. Son olarak da yüksek derişimin sisteme olan etkisini görmek amacıyla 100 mg/L derişim değerine sahip RS5 boyarmaddesiyle 40 mg/L RS5 için belirlenmiş optimum şartlarda ultrases (US), Fenton (Fe+H2O2) ve US/Fenton reaksiyonlarında renk giderim verimleri ve TOK değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 40 mg/L derişime sahip RS5 boyarmaddesi için Fenton reaksiyonunda %91,55; US/Fenton reaksiyonunda %93,59 renk giderim verimi elde edilmiştir. 100 mg/L RS5 için ise Fenton reaksiyonunda % 91,50; US/Fenton reaksiyonunda %92,56 giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is rising due to tecnological development and increase of population day by day. Nowadays, dyes are one of the specific pollutants that cause environmental pollution. Dye-containing wastewater when discharge into receiving enviroment by reducing photosynthetic activity in aquatic environment has a negative impact on the transmittace of light. Besides toxtic and carcinogenic effect has occured because of accumulation in aquatic organisms. In this study was conducted with 40 mg/L Reactive Black 5(RB5) dye. Ultrasound (US), Fenton and US/Fenton process on color removal and total organic carbon (TOC) were investigated. Furthermore, the effects of some ions(SO4-2, HCO3- ve NO3-) in water and N2 gas on color removal was analyzed. Finally, 100 mg/L concentration RS5 dye was investigated in order to see the effect of high concentration on the system, color removal efficiencies and TOC values in ultrasound (US), Fenton (Fe+H2O2) and US/Fenton reactions at optimum conditions for 40 mg/L RS5 dyes. As a result of studies, percent of color removal for 40 mg/L concentration of RB5 with Fenton reaction is %91,55; with US/Fenton process is %93,59. Similarly percent of color removal for 100 mg/L concentration of RB5 with Fenton reaction is % 91,50; US/Fenton process is %92,56.