Sosyal medya bağımlılığının ergenlerde dini tutum ve davranışlarla ilişkisi
The relationship between social media addiction and religious attitudes and behaviors in adolescents
  1. Tez No: 584121
  2. Yazar: MEHMET NAFİH BAYDARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada lise ve üniversitede örgün öğrenim gören ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ile dini tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca lise ve fakültede örgün öğrenim gören ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve dini tutum ve davranış düzeylerinin cinsiyet, yaş, fakülte, lise, sınıf, kaldığı yer ve ailenin gelir düzeyi değişkenlerine göre aralarında anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırmadaki evrenimizi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liseler ile Siirt Üniversitesinde öğrenim gören ergenler oluşturmaktadır. Örneklemi ise 2018-2019 eğitim öğretim yılında Siirt merkezde bulunan 6 lise ile Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve diğer fakültelerde öğrenim gören ve yaşları 14-22 arası değişen 416'sı kız ve 405'i erkek toplam 821'e kişi oluşturmaktadır. Sonuç olarak 821 katılımcı üzerinde yaptığımız araştırmada dini tutum ve davranış ölçeği ile sosyal medya bağımlılığı ölçeği puan ortalamaları arasında yüksek düzeyde anlamlı ve negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Bu durumda sosyal medya bağımlılığı arttıkça dini tutum ve davranışlarda düşüş meydana gelmektedir. Anahtar sözcükler Din, Dini Tutum, Dini Davranış, Ergenlik, Sosyal Medya, Bağımlılık
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between social media dependence and religious attitudes and behaviors of adolescents attending formal education at high school and university. In addition, social media dependency and religious attitudes and behaviors of adolescents attending at high schools and faculties were investigated according to gender, age, faculty, high school, class, place of residence and family income level. In this research, our high school students who were educated in Siirt University and Siirt University in the 2018-2019 academic year were formed. As a sample, in the 2018-2019 academic year, there are 6 high schools in Siirt center and Siirt University Faculty of Theology and other faculties. As a result, in our study on 821 participants, a high level of significant and negative correlation was found between religious attitude and behavior scale and social media dependency scale mean scores. In this case, as social media addiction increases, religious attitudes and behaviors decrease. Keywords Religion, Religious Attitude, Religious Behavior, Adolescence, Social Media, Dependence