Ergenlerde sosyal medya bağımlılığının gündüz uykululuğu ve okul başarısına etkisi
The effect of social media addiction on daytime sleepiness and academic performance in adolescents
- Tez No: 926070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKIM ÖDEN AKMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: Sosyal medya, internet üzerindeki çeşitli platformlar aracılığıyla insanların birbirleriyle etkileşimde bulunabildiği, bilgi paylaşımı yapabildiği ve içerik üretebildiği dijital iletişim araçlarıdır. Sosyal medya, bireyler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Özellikle bağımlılık gibi riskli davranışlara daha yatkın olan ergenlik dönemindeki bireylerde, aşırı sosyal medya kullanımının bağımlılığa dönüşmesi, uyku düzenini bozup gündüz uykululuğuna yol açması ve akademik başarıyı olumsuz yönde etkilemesi gibi önemli riskler ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile gündüz uykululuğu ve okul başarısı arasındaki ilişkiyi incelemeye çalışıp literatüre katkı sağlamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kesitsel analitik tipteki çalışma 07.02.2024-07.04.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı / Ergen Sağlığı polikliniğine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalara yazılı onamları alınarak uygulanmıştır. Araştırma verileri Sosyo-Demografik Veri Anketi, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Cleveland Adölesan Uykululuk Anketi aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Social media refers to digital communication tools that allow people to interact with each other, share information, and create content through various platforms on the internet. Social media can have both positive and negative effects on individuals. In particular, during adolescence, when individuals are more prone to risky behaviors such as addiction, excessive use of social media may lead to addiction, disrupt sleep patterns, cause daytime sleepiness, and negatively impact academic performance. In this context, our study aims to examine the relationship between social media addiction, daytime sleepiness, and academic success in adolescents and contribute to the literature. Material and Methods: This cross-sectional analytical study was conducted between February 7, 2024, and April 7, 2024, at the Adolescent Health Clinic of the Department of Pediatrics at Ankara Bilkent City Hospital. The study included patients who met the inclusion criteria and provided written informed consent. The research data were collected using the Socio-Demographic Data Questionnaire, the Social Media Addiction Scale for Adolescents and the Cleveland Adolescent Sleepiness Questionnaire (CASQ). For statistical analysis, the SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) software program was utilized. A p-value of