Ergenlerde sosyal medya bağımlılığının ebeveyn tutumları ile ilişkisi
The relationship between social media addiction and parental attitudes in adolescents
  1. Tez No: 749015
  2. Yazar: DİLŞAD ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan bu araştırmada ergenlerde algılanan ebeveyn tutumları ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içinde Ankara ilinde bulunan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 292 kız ve 244 erkek olmak üzere toplam 536 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu, Ana-Baba Tutum Ölçeği“ ve ”Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu" kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında Independent Samples T test, One Way ANOVA analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda algılanan ebeveyn tutumlarına ilişkin bulgular değerlendirildiği zaman, kabul – ilgi ve psikolojik özerklik algı düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu, kontrol – denetleme algı düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin ise düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between perceived parental attitudes and social media addiction in adolescents. Relational screening model was used in the research. A total of 536 students, including 292 girls and 244 boys, studying at secondary schools in Ankara in the 2021-2022 academic year, participated in the research. In the data collection process of the research, personal information form, Parent Attitude Scale and 'Social Media Addiction Scale for Adolescents Short Form' were used. In the data analysis process, Independent Samples T test, One Way ANOVA analysis, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in SPSS 25.0 program. When the findings concerning perceived parental attitudes were evaluated at the end of the study, it was found that the perception levels of acceptance - interest and psychological autonomy were above the medium level, while the perception levels of control - inception were at a medium level. It was specified that the social media addiction levels of the students were at a low level.