UV ışınları ile linyitlerin desülfürizasyonu
Desulfurization of lignites with UV irradiation
- Tez No: 58413
- Danışmanlar: PROF. DR. ARAL OLCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Doktora Tezi UV IŞINLARI İLE LİNYİTLERİN DESÜLFÜRİZASYONU Fatma SÖ?ÜT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Aral OLCAY 1997, Sayfa : 91 Jüri : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Hunay EVLİYA Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ Beypazarı Çayırhan linyitinin tetralindeki çözünürlüğüne ve desülfürizasyonuna UV ışınlarının etkisi incelenmiştir. Sıvılaştırma deneyleri, 500 mi hacminde kuvars balon, civa buharlı lamba ve magnetik karıştırıcıdan oluşan bir sistemde gerçekleştirilmiştir. Deneyler 5/1 çözücü/linyit oranında oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta 30, 60, 90, 120, 150, 180 Watt ışık güçlerinde ve herbir güçte 24, 48, 72, 96, 120 saat zaman periyotlarında yapılmıştır. Elde edilen sıvı ürünler preasfâlten, asfalten ve yağ olmak üzere fraksiyonlara ayırılmıştır. Sıvılaştırma işlemi sonucunda elde edilen çarın kükürt dağılımı, kül ve uçucu madde içeriği ve Çar veriminden uzaklaştırılma yüzdeleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, genel olarak ışık gücü ve tepkime süresinin artması ile sıvı veriminin arttığı bulunmuştur. Sıvı verimin artmasında sadece ışık gücünün artırılasının yeterli olmadığı, belli bir ışık gücünden sonra çok uzun tepkime sürelerinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Sıvı ürünlere dağılımda yağlara dönüşümün belirgin olarak yüksek olduğu gözlenmiştir. UV ışınlarının linyitin tetralinde oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta sıvılaştırma işlemi sonucunda geriye kalan çarda kül, uçucu madde ve kükürt uzaklaşmasını sağladığı bulunmuş, çardaki sülfat kükürdünün arttığı gözlenmiştir. En fazla kükürt uzaklaştınlmasının organik kükürtte olduğu bulunmuştur. % Uzaklaştırılan toplam ve organik kükürdün genel olarak benzer davranış gösterdiği gözlenmiştir. Uzaklaştırılan kükürt, kül, ve uçucu madde yüzdeleri ile ışık gücü ve tepkime süresi arasında bir ilişki olmadığı, herbir durumdaki davranışların farklı olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Linyit, sıvılaştırma, kükürt uzaklaştırma, UV ışınları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DESULFURIZATION OF LIGNITES WITH UV IRRADIATION Fatma SÖ?ÜT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Aral OLCAY 1997, Page : 91 Jury : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Hunay EVLİYA Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ Effects of UV irradiation on solubility and desulfurization of Beypazarı Çayırhan lignite have been investigated. Liquefaction experiments were set up in a system consisted of 500 ml quartz flask equipped with magnetic stirrer and high pressure mercury lamp whose liht power was 30, 60, 90, 120, 150, 180 watts, and were carried out at room temperature under atmospheric pressure at 5/1 solvent/lignite ratio, at each irradiation power for 24, 48, 72, 96, 120 h time periods. Liquid products obtained were separated into their fractions as preasphaltenes, asphaltenes and oils. Likewise, sulfur distrubition, ash and volatile matter content of and their percentage removals from char yeild obtained out of liquefaction treatment were determined Liquid yield generally increases as irradiation power and reaction time increase. However, it has been obseved that an inrease in irradiation power alone is not sufficient for an increase in liquid yield, and that after a cetain level power, very long reaction time is also needed to increase the liquid yield. It has also been observed that transformation into oils is significantly higher distribution into liquid products. It has been cuncluded that, from this study, that UV irradiation provides removal of ash, volatile product and sulfur from lignite with liquefaction treatment in tetralin at room temperature and under atmospheric pressure, sulfate sulfur in char recorded an increase. The most sulfur removal has been seen in organic sulfur. Removed total (as percentage) and organic sulfur have generally shown similar behaviors. However, no relation has been registered between the proportions of the removed sulfur, ash volatile matter and irradiation power and reaction time; that is, their behaviors in each case were different. Keywords : Lignite, liquefaction, desulfurization, UV irradiation