Yeşil pazarlama ve tüketicilerin yeşil ürün satın alma davranışlarının incelenmesi (Van ili örneği)
Green marketing and investigation of green product purchasing behaviors of consumers (The case of Van city)
- Tez No: 584136
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA SAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İlk olarak 1970'li yılların sonunda American Marketing Associotion'da dile getirilen ve tartışmaya açılan yeşil pazarlama,bu tarihten sonra birçok tanıma maruz kalmış olup hala günümüzde net ve belirgin bir tanımı bulunmamaktadır. Ancak yeşil pazarlama, gelişen teknoloji,artan sanayicilik faaliyetleri ve insanlarda gelişen çevre bilinci sonrasında daha fazla gündem oluşturmuş,üreticilerin odak noktası haline gelmiştir. Küresel ısınma tüm dünya için ciddi bir problem teşkil ederken hizmet ya da ürün pazarlaması yapan firmaların önceliği de bu problemle başa çıkma yolları bulmak ve tüketici/kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık verirken aynı zamanda çevre dostu ürünler oluşturmaktadır. Çevre koruma bilinci pazarlama disiplininin ''yeşil pazarlama'' adını verdiği bir pazarlama alanının doğmasına neden olmuştur. Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, sanayileşme, hızlı tüketim ve hızlı üretim, iklim değişikliği,çevre kirliliği,doğal kaynakların tahrip edilmesi,dünyada ve ülkemizde yeşil pazarlamanın önemini gün geçtikçe daha da arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Green marketing, which was first put forward and discussed in the American Marketing Associates at the end of the 1970s, has been exposed to many definitions since then and still has no clear and clear definition to day. However, green marketing has created more and more agenda after the developing technology, increasing industrialization activities and environmental consciousness of the people and has become the focal point of the producers. While global warming constitutes a serious problem for the whole world, the priority of the companies engaged in service or product marketing is to find way stodeal with this problem and to respond to the needs of the consumer / user while at the same time creating environmentally friendly products. The awareness of environmental protection has led to the emergence of a marketing field called bir green marketing global warming, rapid population growth, industrialization, rapid consumption and rapid production, climate change, environmental pollution, destruction of natura lresources, green marketing in the world and our country has increased the importance of day by day.