Sağlık çalışanlarının kalibrasyon hizmetleri algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of perceptions of calibration services among health workers
- Tez No: 584137
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar destekli ve mekatronik tıbbi cihaz kullanımı hastanelerde artmış ve bu cihazların doğru değerde çalışması daha karmaşık ve önemli hale gelmiştir. Önemsenmeyen fakat ölümcül sonuçlara yol açan cihaz hatalarına yakalanmamanın yolu, zamanında ve şüphe duyulduğunda yapılan kalibrasyon işlemiyle anlaşılır. Yanlış ölçüm, yanlış tanı ve tedavi demektir. Ölçüm cihazları hassas cihazlar olduğundan, kullanım koşullarına bağlı olarak belirli dönemlerde kalibre ettirilmelidir. Kullanım koşulları; cihaz kullanıcıları ile bakım uygulayıcılarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hastane yönetimi, sağlık çalışanlarını kalibrasyonun içeriği ve önemi hakkında bilgilendirmelidir. Güvenlik kültürünü etkileyen kalibrasyon algısı, kaliteye önem veren ekip çalışmasıyla başarılı sonuçlar doğurur .
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of computer-aided and mechatronic medical devices has increased with the developing technology in hospitals and the correct value of these devices has become more complex and important. The way to avoid troublesome device errors, which lead to fatal consequences, can be determined by a timely and suspicious calibration process. Incorrect measurement means misdiagnosis and treatment. Since measuring devices are precision instruments, they must be calibrated at regular intervals depending on the conditions of use. Terms of use may differ depending on the device users and the maintenance practitioners. Hospital management should therefore inform healthcare workers about the content and importance of calibration. The perception of calibration that affects the safety culture leads to successful results through teamwork that gives importance to quality