Japon kamu diplomasisinde geleneksel ve popüler kültür öğelerinin etkileri
Effects of traditional and popular cultural elements in Japanese public diplomacy
- Tez No: 584143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uluslararası ilişkilerde gelişen iletişim teknolojileri ve sert güce duyulan ihtiyacın azalması, yumuşak güç ve kamu diplomasisi uygulamalarını önemini arttırmıştır. Japonya ise kültürel değişim uygulamaları ile kamu diplomasisinde adını duyurmuş, modern Japonya'nın başlangıcı olan Meiji Restorasyonu'ndan beri kamu diplomasisi çalışmaları yürütmüştür. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın Doğu Asya'da izlediği emperyalist yayılma politikası, bugün dahi bölgedeki Japon yumuşak gücünün etkinliğini azaltmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Japonya, militarist kimliğinden kurtulmak ve ekonomik gelişimini desteklemek için yeni ve planlı bir kamu diplomasisi yoluna girmiştir. Japonya, geleneksel kültürü kamu diplomasisinin etkin bir aracı olarak kullanmaya başlamış, dünyaya renkli bir Japon kimliğini tanıtmayı amaçlamıştır. Japonya buna yönelik olarak: kültürel diplomasi ve kültürel değişim programları geliştirmiş, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini desteklemiş, dünyanın kültürel miraslarını korumak için fonlar oluşturmuş, kamu diplomasisi kurumları ve komisyonları kurmuştur. 2000'lerle birlikte, Japon kamu diplomasisi popüler kültürü ve onun ürünlerini envanterine katmıştır. Japon popüler kültürünün, 90'lı yıllarda Doğu Asya başta olmak üzere tüm dünyada yayılmasıyla, gençleri etkilemekteki gücü fark edilmiş, Junichiro Koizumi'nin Başbakan olmasında sonra, popüler kültür Japon kamu diplomasisinde etkinliğini arttırmıştır. Japonya, geleneksel ve popüler kültürü, bir kültür endüstrisi oluşturmakta, komşularıyla arasındaki geçmişten kalan sorunları çözmekte ve barışçıl Japonya imajı oluşturma çalışmalarında aktif olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development of communication technologies and the decrease in the need for hard power have increased the importance of soft power and public diplomacy in international relations. Japan has made a name for public diplomacy through cultural exchange practices and has conducted public diplomacy since the beginning of modern Japan's Meiji Restoration. Japan, that pursued an imperialist expansion policy in East Asia during the Second World War, planted the seeds of hatred that inhabited its soft power even today. Having defeated World War II, Japan has embarked on a new and planned public diplomacy path to rid its militarist identity and support its economic development. Furthermore, Japan has begun to use traditional culture as an effective means of public diplomacy and has aimed to introduce a colorful Japanese identity to the world. For this reason, Japan has developed programs of cultural diplomacy and cultural exchange, supported the economies of developing countries, created funds to protect the world's cultural heritage, established public diplomacy institutions and commissions. By the 2000s, Japanese public diplomacy added to its inventory another powerful weapon called popular culture. With the spread of Japanese popular culture all over the world, especially in East Asia in the 90s, its power to attract young people was recognized and increased its effectiveness in Japanese public diplomacy with the takeover of Prime Minister Junichiro Koizumi. Hence, Japan uses traditional and popular culture to create a culture industry, solve past problems with its neighbors, and actively use it to create a peaceful image of Japan.