The origin of South Korean public diplomacy: Kim Dae-Jung Government and its relations with Japan
Güney Kore kamu diplomasisinin kökeni: Kim Dae-Jung Hükümeti ve Japonya ile ilişkileri
  1. Tez No: 815274
  2. Yazar: MELİS PEKTAŞ KIM
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HYUN WOONG HONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
15 Ağustos 1945'te Kore Yarımadası'ndaki Japon egemenliği sona ermiş ve ardından Kore özgürlüğüne kavuşmuştur. Ancak beş yıl sonra 25 Haziran 1950'de Kore savaşı çıkmıştır. Güney ve Kuzey Koreliler bu süreç boyunca hem Kore Savaşı'ndan hem de Japon sömürgeciliğinden muazzam bir şekilde etkilenmişlerdir. Özellikle 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Japon hükümetinin uyguladığı“asimilasyon politikaları”halk arasındaki ulusal ve kültürel kimlik bilincini zedelemiştir. Bu nedenle kurtuluştan bu yana Kore hükümetleri, Japon karşıtı duygulara sahip insanlar arasında ulusal kimliklerin ve gururun yeniden pekiştirilmesine öncelik vermiştir. Post-kolonyal ortamda Kore hükümetleri, Korelilerin ulusal ve kültürel bilincini yeniden inşa etmek için çoğunlukla“kültür”kavramından yararlanmıştır. Ancak Güney Kore'de demokrasinin sağlanması, 1997 Asya Mali Kriziyle mücadelenin başlaması ve ülke yöneticilerinin küreselleşmenin önemini kavraması nedeniyle kültür Kore'de bir endüstri haline gelmiştir. Böylece Kim Dae-Jung dönemi hükümeti Kore kültür endüstrisini daha da geliştirmiş ve bu durum Kore kamu diplomasisinin temellerini oluşturmuştur. Bu bağlamda araştırma, Kore kamu diplomasisinin ortaya çıkışını açıklamak için geçmişten günümüze Kore Yarımadası'ndaki kültürel politikaların değişimine odaklanacaktır. Son olarak, makale ayrıca Kim Dae-Jung hükümetinin Kore-Japonya ikili ilişkilerinde kamu diplomasisini uygulamaya yönelik ilk girişimlerini tartışacaktır. Amaç, iki ülke arasındaki tarihi bağı sürdürmek ve Kore kamu diplomasisinin temellerinin ilk olarak Kim Dae-Jung tarafından atıldığını daha net bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
On August 15, 1945, the Japanese rule in the Korean Peninsula came to an end, and then Korea was liberated. Five years later, however, the Korean War broke out on June 25, 1950. South and North Koreans were tremendously impacted by the Korean War and Japanese colonialism. Especially,“assimilation policies”implemented by the Japanese government in the 1930s and 1940s damaged the consciousness of national and cultural identities among the people. Therefore, since the liberation, Korean governments prioritized the reconsolidating of national identities and pride among the people with anti-Japanese sentiment. In the post-colonial environment, Korean governments mostly benefited from the concept of“culture”to reconstruct the national and cultural consciousness of Koreans. However, culture would become an industry in Korea because democracy was ensured in South Korea, the struggles against the 1997 Asian Financial Crisis began and the country's administrators realized the importance of globalization. Thus, the Kim Dae-Jung period government further developed the Korean cultural industry, and this situation created the foundations of Korean public diplomacy. Within this context, to explain the emergence of Korean public diplomacy, the research will focus on the change of cultural policies in the Korean peninsula from the past to the present. Finally, the paper will also discuss the first attempts of the Kim Dae-Jung government to implement public diplomacy in Korea-Japan bilateral relations. The aim is to maintain the historical bond between the two countries and make it clearer that the foundation of Korean public diplomacy was first laid by Kim Dae-Jung.