Toulmin Argüman Modelinin lise 9. sınıf öğrencilerinin fizik başarılarına ve eleştirel düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of Toulmin Model of argument on the physic achievements and critical thinking tendencies of high school 9th grade students
  1. Tez No: 584177
  2. Yazar: MERVE ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Toulmin Argümantasyon Modelinin 9. Sınıf öğrencilerinin fizik akademik başarısına ve eleştirel düşünme eğilimlerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışma için“Enerji”ünitesi seçilmiştir. Araştırmada ön test – son test denkleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama başlamadan önce fizik akademik başarılarını ölçmek için hazırlanan başarı testinin güvenilirlik analizi yapılmış ve güvenilirliği (α=0.914) sağlanan test ön test olarak üç sınıfa uygulanmıştır. Ön testin uygulandığı üç sınıf içinden birbirine denk olan iki sınıftan biri kontrol grubu diğeri deney grubu olarak random yöntemiyle tayin edilmiştir. Deney ve kontrol grubu belirlendikten sonra deney grubuna çalışma başlamadan önce eleştirel düşünme eğilim ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemini deney grubundan 10 kız 10 erkek öğrenci kontrol grubundan ise 14 kız 9 erkek öğrenci olmak üzere toplamda 43 öğrenci oluşturmaktadır. Ön test – son test denkleştirilmiş yarı deneysel desenin kullanıldığı çalışma haftada 2 saat olmak üzere toplam 8 hafta sürmüştür. Deney grubunda dersler Toulminin argümantasyon yöntemine uygun olarak hazırlanan etkinliklerle sürdürülürken kontrol grubunda dersler mevcut programın öngördüğü öğretim yöntemiyle devam ettirilmiştir. Çalışma sonunda ise deney ve kontrol grubuna ön test olarak uygulanan başarı testi son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubuna ön test olarak uygulanan eleştirel düşünme eğilim ölçeği son test olarak uygulanmış ve deney grubundan rast gele seçilen 10 öğrenciye yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. Araştırma sonunda toplanan veriler normal dağılım gösterdikleri için SPSS26 programı yardımıyla Mann – Whiyney U testi ve Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre başarı testi açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The effect of Toulmin Argumentation Model on 9th grade students' academic achievement and critical thinking tendencies was investigated in this study.“The Energy”unit has been chosen for the study. Pre test – post test balanced half experimental design with control group has been used in the research. Before applying this, reliability analysis has been done on the achievement test which has been prepared to evaluate physics academic succes and the test which reliability (α:0.914) ensured has been applied for three classes as a pre test. Among the 3 classes that the pre test has been applied, 2 classes which are equal to each other has been chosen one as a control group, the other as an experimental group with using random method. After the control group and experimental group assigned, critical thinking tendency scale has been applied before studying with the experimental group. The sample of the study include 10 female, 10 male students in experimental group, 14 female, 9 male students in control group and 43 students in the total. The study in which pre test – post test balanced half experimental design has been used continued about 2 hours in a week, 8 weeks in total. In the experimental group, lessons has been continued with activities which prepared suitable for Toulmin argumentation method. Where as in the control group lessons has been continued with the teaching method that the existing program provided. At the end of the study, the achievement test which has been used as a pre test for the experimental and control groups hes been applied as a post test. Also, critical thinking tendency scale which has been used as a pre test to experimental gorup has been applied as a posttest and semi – structured interview forms has been applied for 10 students who are chosen randomly experimental group. The data collected at the end of the study were analyzed with Mann – Whitney U test and Wilcoxon test by SPSS26 program due to its normal distribution nature. According to the results of the achievement test analysis, no significant difference was found between the experimental and control groups (p> .05).