İletişimde mantık yürütme ve eleştirel düşünme yöntem ve yaklaşımlarının rolü ve önemi: Politik lider sunumlarının analize yönelik kalitatif bir araştırma
- Tez No: 141336
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırma, hedef kitlenin tutum ve davranışlarında istendik yönde olumlu tutum ve davranış değişiklikleri yapmak için daha ikna edici yazılı yada sözlü metin yapılandırma yöntem ve yaklaşımlarını incelemiştir. Bu yöntem ve yaklaşımlardan mantık yürütme, eleştirel düşünme yöntem ve yaklaşımları tercih edilmiş ve mesajlar, bu yöntem ve yaklaşımlara göre değerlendirilmiştir. Eleştirel düşünme becerilerinin, sadece Batı kültürüne ait düşünme becerileri olduğu ve yine benzer şekilde Toulmin Modelinin de Batı retoriği dışında uygulanamayacağı iddialarına da cevap aranmıştır. Toulmin Mantık Yürütme Modeli, bütüncül olduğu kadar esnek bir mesaj yapılandırma ve analiz modeli olduğu Türkçe'ye de uyarlaması yapılmamış olduğu için seçilmiş, bu model temel alınarak politik lider sunumları analiz edilmiştir. İkna edici mesaj yapılandırma sürecinde dil öğelerinin önemi Toulmin Modeli, argüman gücünün önemi Detaylı İnceleme Kuramı baz alınarak incelenmiştir. Bu çalışma, ikna edici mesaj yapılandırma sürecinde etki kuramına dayalı çalışma sonuçlarından bazılarını mantık yürütme yöntem ve yaklaşımları çerçevesi içinde kullanmıştır. Detaylı İnceleme Kuramına dayalı olarak hedef kitlenin bilişsel özelliklerinin bilinmesinin mesaj yapılandırmadaki önemine de değinilmiştir. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigated the models and methods of preparing an oral or written persuasive message to make positive changes on the attitude and behaviour of the message receivers as highly expected by the sender of the message. Based on the critical thinking and critical reasoning methods and models, the messages have been analized. It is claimed that critical thinking has been a thinking skill which only belongs to Western culture. Paralel to this approach, it is also claimed that Toulmin Model can only be used in messages prepared according to the principles of Western rhetoric. However, this study has adapted Toulmin Model into Turkish. In addition, Toulmin Model is used in the analysis of Turkish political leaders' written or spoken messages. Based on the Elaboration Likelihood Model (ELM) of persuasion, the effect of argument quality and linguistic power on persuasion have been examined. It is also discussed how far persuasive messages should be prepared considering the cognitive needs and the involvement of the receivers with the persuasive topic. 126