Ankara ili merkez ilçelerindeki ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının sınıf düzeyi, öğrenci cinsiyeti, öğretmen cinsiyeti ve spora aktif katılım açısından karşılaştırılması
Comparison of middle school students attitudes toward physical education with regard to grade, student's gender, teacher's gender and sport participation
  1. Tez No: 192592
  2. Yazar: DENİZ HÜNÜK
  3. Danışmanlar: PROF. GIYASETTİN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
vÖZETHünük, D. Ankara İli Merkez İlçelerindeki İlköğretim İkinci KademeÖğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine İlişkin Tutumlarının Sınıf Düzeyi,Öğrenci Cinsiyeti, Öğretmen Cinsiyeti Ve Spora Aktif Katılım AçısındanKarşılaştırılması. Sağlık Bilimleri Enstitüsü. Spor Bilimleri ve TeknolojisiProgramı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı, Ankara iliMerkez İlçelerindeki devlet okullarında öğrenim gören ilköğretim ikinci kademeöğrencilerinin sınıf düzeyi, cinsiyeti, öğretmenlerinin cinsiyeti ve spora aktifkatılımları (lisanslı sporcu olup-olmama) açısından beden eğitimi dersine ilişkintutumlarını karşılaştırmaktır. Araştırmaya, örneklem olarak rasgele örneklemeyöntemi ile seçilen, 22 ilköğretim okulu 6. sınıfta öğrenim gören 180 kız ve 199erkek; ilköğretim 7. sınıfta öğrenim gören toplam 246 kız ve 155 erkek; ilköğretim8. sınıfta öğrenim gören toplam 212 kız ve 268 erkek olmak üzere toplam 1260öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrenci tutumlarının ölçülmesi için Sherrill veToulmin'in (1977) geliştirdiği, Özer ve Aktop (2003) tarafından Türkçe'yeadaptasyonu gerçekleştirilen ?Çocuklar İçin Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği?(BEDTÖ) kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .86, birinci veikinci ölçüm arasındaki Sınıfiçi Korelasyon Katsayısı .83 olarak bulunmuştur.Öğrencilerin tutum puanları arasındaki fark İki Faktörlü ANOVA ile hesaplanmış vesonuçlar göstermiştir ki: Araştırmaya katılan ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıföğrencilerinin tutum puanları ortalamaları üzerine yapılan analiz sonucunda,öğrencilerin sınıf düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür.Sonuçlar, öğrenci cinsiyeti açısından incelendiğinde erkekler lehine istatistikselolarak bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTHünük, D. Comparison of Middle School Students? Attitudes Toward PhysicalEducation With Regard To Grade, Student?s Gender, Teacher?s Gender andSport Participation. Hacettepe University Instıtute of Health Science, MasterThesis in Sport Science and Technology, ANKARA, 2006. The purpose of thisstudy was to compare attitudes of Middle school students toward physicaleducation with regard to grade, student?s gender, teacher?s gender and sportparticipation. Totally 1260 students, who are selected according to random samplemethod from 22 middle schools;180 girls and 199 boys from the sixth grade, 246girls and 155 boys from the seventh grade, 212 girls and 268 boys from the eighthgrade, were voluntarilly participated to this study. To assess participants? attitudestoward physical education ?The Attitude Toward Physical Education Scale ForChildren?, that was developed by Sherrill and Toulmin (1977), and adapted by Özerand Aktop (2003) to Turkish, was administered. The Cronbach coefficient alphareliability was found as .86 and the intraclass correlation coefficient was found as.83. The difference between attitude points of students was calculated by the Twoway ANOVA analysis and result of analyseses showed that: for average attitudepoints of 6., 7.and 8. grade elementary school students participated to the study,there is a statistically significant difference among students of different grades. Anda significant difference between girls and boys, with the boys scoring higher.